13 najważniejszych zadań związanych z konserwacją WordPressa do regularnego wykonywania

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie ważne zadania konserwacyjne należy regularnie wykonywać w witrynie WordPress?

Rutynowe zadania związane z konserwacją WordPressa zajmują bardzo mało czasu, ale zapewniają, że Twoja witryna jest bezpieczna i działa z najwyższą wydajnością.

W tym artykule przedstawimy najważniejsze zadania związane z konserwacją WordPressa, które należy wykonywać regularnie, oraz sposoby wykonywania każdego z nich.

Crucial maintenance tasks to perform on your WordPress site regularly

Dlaczego i kiedy wykonywać zadania związane z konserwacją WordPressa

Twoja witryna WordPress to potężny system złożony z kilku części. Obejmuje to Twój hosting WordPress , samo oprogramowanie WordPress, wtyczki i motywy.

Oprócz tego możesz dodawać własne treści z tekstem i obrazami. Wszystko to razem tworzy stronę internetową , którą pokochają Twoi goście i klienci.

Po założeniu bloga lub strony internetowej, wielu właścicieli witryn nie przeprowadza kontroli konserwacyjnych, chyba że coś się zepsuje.

Jeśli jednak zależy Ci na optymalnej wydajności, musisz regularnie wykonywać proste czynności konserwacyjne. Te zadania konserwacyjne zapewniają, że Twoja witryna jest zawsze w najlepszym stanie.

Jak często należy wykonywać zadania związane z konserwacją WordPressa?

Jeśli prowadzisz zajętą ​​stronę internetową z dużym ruchem, powinieneś przeglądać tę listę kontrolną konserwacji co trzy miesiące. W przypadku mniejszych witryn o niewielkim ruchu i zawartości te czynności konserwacyjne należy wykonywać co sześć miesięcy.

Przyjrzyjmy się podstawowym zadaniom związanym z obsługą WordPressa, które musisz wykonać, i sposobom ich wykonania. Możesz skorzystać z tych szybkich linków, aby przejść bezpośrednio do każdego zadania.

 1. Zmień wszystkie swoje hasła WordPress
 2. Utwórz pełną kopię zapasową swojej witryny internetowej
 3. Sprawdź i zaktualizuj wszystkie pliki WordPress
 4. Sprawdź i usuń komentarze spamu
 5. Przetestuj wszystkie swoje formularze WordPress
 6. Zoptymalizuj swoją bazę danych WordPress
 7. Uruchom testy wydajności
 8. Znajdź i napraw błędy 404
 9. Znajdź i napraw uszkodzone linki
 10. Przeprowadź dokładny audyt treści i SEO
 11. Optymalizuj obrazy w witrynie WordPress
 12. Przejrzyj dzienniki zabezpieczeń WordPress
 13. Rozwiązywanie problemów z zadaniami konserwacyjnymi

1. Zmień wszystkie swoje hasła WordPress

Change all your passwords regularly

Hasła to Twoja pierwsza ochrona przed nieautoryzowanym dostępem do Twojej witryny. Do wszystkich kont online należy zawsze używać silnych, unikalnych haseł. Obejmują one witrynę WordPress, konta FTP i bazę danych.

Jednak nawet jeśli używasz silnych haseł, mogą zostać naruszone bez Twojej wiedzy.

Dlatego eksperci ds. Bezpieczeństwa WordPressa zalecają regularną zmianę haseł WordPress. Obejmuje to hasła do obszaru administracyjnego WordPress , kont FTP lub SSH oraz hasło do bazy danych WordPress.

Aby uzyskać dodatkową pomoc, zapoznaj się z naszym przewodnikiem dla początkujących na temat zmiany hasła w WordPress .

Problem z silnymi hasłami polega na tym, że trudniej je zapamiętać. Dlatego zalecamy używanie aplikacji do zarządzania hasłami, takich jak LastPass , w celu bezpiecznego przechowywania i łatwego wypełniania haseł bez konieczności ich wpisywania.

Aby uzyskać szczegółowe informacje, zapoznaj się z naszym przewodnikiem dotyczącym najlepszych sposobów zarządzania hasłami WordPress .

2. Utwórz pełną kopię zapasową swojej witryny internetowej

Create manual backup

Kopie zapasowe to jedna z najważniejszych wtyczek WordPressa w Twoim arsenale.

Istnieje wiele świetnych wtyczek do tworzenia kopii zapasowych WordPressa , takich jak UpdraftPlus lub BackupBuddy . Mogą one pomóc Ci całkowicie zautomatyzować proces tworzenia kopii zapasowej WordPress.

Jednak czasami rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych może nagle przestać działać, a Ty nawet tego nie zauważysz.

Od czasu do czasu musisz ręcznie uruchomić wtyczkę do tworzenia kopii zapasowych, aby utworzyć pełną kopię zapasową swojej witryny. Po uruchomieniu kopii zapasowej sprawdź, czy pliki kopii zapasowej są prawidłowo przechowywane w wybranej zdalnej lokalizacji (Dropbox, Dysk Google itp.).

3. Sprawdź i zaktualizuj wszystkie pliki WordPress

Check and update all WordPress files

WordPress jest wyposażony we wbudowany system do zarządzania aktualizacjami rdzenia, wtyczek i motywów WordPress. Powinieneś zawsze aktualizować WordPress do najnowszej wersji , a także aktualizować wszystkie wtyczki i motywy.

Mając to na uwadze, są sytuacje, w których możesz przegapić aktualizację. Na przykład, gdy wygaśnie licencja na wtyczkę premium lub motyw, może nie sprawdzić dostępności aktualizacji.

Przejdź do strony Aktualizacje WordPress , aby ręcznie sprawdzić dostępność aktualizacji. Przejrzyj wszystkie zainstalowane wtyczki i motywy, aby upewnić się, że działają w najnowszej wersji. Jeśli tak nie jest, koniecznie udokumentuj powód, dla którego nie chcesz aktualizować.

4. Sprawdź i usuń komentarze spamu

Review spam comments

Wielu właścicieli witryn używa Akismet do zwalczania spamu w komentarzach na WordPress . Automatycznie zatrzymuje spam z kolejki moderacji komentarzy .

Jednak czasami Akismet może oznaczać uzasadniony komentarz jako spam. Od czasu do czasu musisz szybko przejrzeć komentarze będące spamem, aby upewnić się, że nie ma prawdziwych komentarzy nieprawidłowo oznaczonych jako spam.

Gdy skończysz, możesz bezpiecznie usunąć wszystkie komentarze spamowe ze swojej witryny. Jeśli masz tysiące komentarzy spamowych, powinieneś zbiorczo usunąć wszystkie komentarze spamowe z WordPressa.

Niekoniecznie poprawi to wydajność, ale zapewni, że nie przegapisz prawdziwych komentarzy.

5. Przetestuj wszystkie swoje formularze WordPress

Test all your WordPress forms

Kreator formularzy WordPress Wtyczki, takie jak WPForms , bardzo ułatwiają tworzenie pięknych formularzy na Twojej stronie internetowej.

Jednak z powodu błędnej konfiguracji na serwerze hostingowym WordPress lub u dostawcy usług e-mail, czasami te formularze mogą nagle przestać wysyłać e-maile.

Musisz sprawdzić wszystkie formularze na swojej stronie, aby upewnić się, że działają poprawnie. Jeśli formularz nie działa, zapoznaj się z naszym przewodnikiem naprawiającym problem z wysyłaniem e-maili przez WordPressa .

Najlepszą praktyką jest użycie wtyczki WP Mail SMTP , ponieważ ma ona rejestrowanie poczty e-mail i będzie ostrzegać, gdy wiadomość e-mail nie zostanie wysłana.

6. Zoptymalizuj swoją bazę danych WordPress

Optimize your WordPress database

WordPress przechowuje większość danych w Twojej bazie danych WordPress . Zawiera całą zawartość, komentarze, użytkowników i ustawienia.

Z biegiem czasu Twoja baza danych może gromadzić wiele niepotrzebnych danych. Zwiększa to rozmiary kopii zapasowych WordPress, co może mieć wpływ na przesyłanie, pobieranie i przywracanie kopii zapasowych.

Optymalizacja bazy danych WordPress umożliwia uporządkowanie bałaganu, defragmentację tabel i poprawę wydajności bazy danych.

Aby uzyskać instrukcje krok po kroku, zapoznaj się z naszym przewodnikiem , jak zoptymalizować bazę danych WordPress za pomocą jednego kliknięcia .

7. Uruchom testy wydajności

Run performance tests

Wielu użytkowników optymalizuje wydajność WordPressa, kiedy po raz pierwszy uruchamiają swoją stronę internetową, a potem zapominają o tym.

W miarę upływu czasu dodajesz nowe treści, instalujesz nowe wtyczki, a nawet możesz zmienić motyw . Wszystkie te elementy mogą wpływać na wydajność Twojej witryny WordPress.

Szybsze strony internetowe nie tylko zwiększają wygodę użytkownika, ale także poprawiają ranking SEO. Dlatego musisz regularnie przeprowadzać dokładny przegląd wydajności swojej witryny.

Podczas sprawdzania wydajności witryny nie ograniczaj się tylko do ulepszania strony głównej. Przetestuj także najpopularniejsze treści i wszystkie ważne strony.

Aby uzyskać najlepsze wyniki, postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem krok po kroku, aby zwiększyć szybkość i wydajność WordPressa .

8. Znajdź i napraw błędy 404

Fix 404 errors

Gdy użytkownik zażąda strony, której nie ma w Twojej witrynie, WordPress wyświetli mu stronę błędu 404 .

Błędy 404, które występują z powodu błędnego wpisania adresu przez użytkownika, są normalne i nie ma się czym martwić. Jednak błędy 404, które pojawiają się, ponieważ strona nie jest już dostępna, są frustrujące dla użytkowników i powodują złe wrażenia użytkownika.

Jeśli jeszcze nie śledzisz stron z błędami 404, zapoznaj się z naszym przewodnikiem, jak łatwo śledzić strony błędów 404 w WordPress i przekierowywać je .

Find and fix broken links in WordPress

Wraz z rozwojem witryny zdasz sobie sprawę, że niektóre zewnętrzne witryny internetowe, do których odsyłałeś w starszych artykułach, już nie istnieją. Niektórzy mogli przenieść się do nowych lokalizacji, podczas gdy inni mogą po prostu zniknąć.

Problem zepsutych linków nie ogranicza się tylko do linków zewnętrznych. Możesz przypadkowo dodać uszkodzone obrazy, źle sformatowane linki lub błędnie napisać własne linki. Może to być frustrujące dla odwiedzających i szkodzić zaangażowaniu użytkowników Twojej witryny .

Musisz sprawdzić swoją witrynę pod kątem niedziałających linków w ramach procedury konserwacji WordPress. Aby uzyskać instrukcje, zapoznaj się z naszym przewodnikiem, jak znaleźć i naprawić uszkodzone linki w WordPress .

10. Przeprowadź dokładny audyt treści i SEO

SEO Audit

Następną rzeczą, którą musisz uwzględnić w swoich regularnych zadaniach konserwacyjnych, jest dokładna, dogłębna analiza zawartości. Tutaj przychodzą dane z Google Search Console i Google Analytics .

Google Analytics pokazuje, skąd pochodzą Twoi użytkownicy i co robią w Twojej witrynie. Te dane pozwalają odkryć treści w Twojej witrynie, na których jest dużo ruchu, ale współczynnik konwersji jest niski.

Strona Skuteczność wyszukiwania w Google Search Console może pomóc Ci znaleźć słowa kluczowe wyszukiwania w miejscach, w których witryna pojawia się w wynikach. Możesz go posortować, aby wyświetlić słowa kluczowe, w przypadku których Twoja witryna może łatwo uzyskać wyższą pozycję, aktualizując te artykuły.

The Queries tab in Google Search Console

Jeśli używasz All in One SEO , możesz ustawić określone słowo kluczowe jako frazę kluczową. Wszystko w jednym SEO zapewni prawdziwy wynik SEO oraz szczegółowe wskazówki dotyczące optymalizacji.

The Focus Keyphrase score in All in One SEO

Nawet mając doskonały wynik SEO, możesz nadal ulepszać swoje treści. Spróbuj dodać nowe informacje, dodać obrazy i linki do nich z innych stron w Twojej witrynie.

Aby uzyskać więcej wskazówek dotyczących SEO, postępuj zgodnie z naszym ostatecznym krok po kroku Przewodnik po SEO WordPress dla początkujących.

Wskazówka Pro: Możesz użyć narzędzia takiego jak SEMRush , aby uruchomić automatyczne audyty witryn internetowych. To jest to, czego używamy na WPBeginner.

11. Optymalizuj obrazy w witrynie WordPress

Optimize images and media library

Obrazy ładują się dłużej niż tekst. Oznacza to, że zmniejszają szybkość ładowania strony. Podczas sprawdzania wydajności witryny odkryjesz zbyt duże obrazy.

Jednak prawdopodobnie przegapisz te z mniej popularnych artykułów. Jeśli prowadzisz witrynę WordPress z wieloma autorami , niektórzy z twoich autorów mogą nie być tak ostrożni co do rozmiarów obrazów.

Przeglądanie obrazów i biblioteki multimediów pozwala na bieżąco śledzić problem. Możesz przeprowadzić tę kontrolę, aby znaleźć obrazy, które można zmniejszyć lub obrazy, które są po prostu zbyt duże.

Aby uzyskać więcej informacji, zobacz nasz przewodnik jak zapisywać obrazy zoptymalizowane pod kątem sieci WWW .

12. Przejrzyj dzienniki bezpieczeństwa WordPressa

WordPress security review

Niektórzy użytkownicy WordPressa nie zdają sobie sprawy, że ich witryna jest atakowana, dopóki nie spowolni lub nie spadną ich rankingi wyszukiwania.

Wspomnieliśmy już o pewnych środkach ostrożności, takich jak zmiana haseł i tworzenie ręcznych kopii zapasowych jako środki proaktywne. Musisz także przejrzeć dzienniki dostępu do witryny i dzienniki błędów, aby sprawdzić, czy nie ma w niej nietypowych działań.

Inną dobrą opcją jest dodanie wtyczki audytu bezpieczeństwa do Twojej witryny.

Zalecamy również używanie Sucuri . Jest to firma zajmująca się bezpieczeństwem witryn internetowych, która oferuje zaporę sieciową w celu ochrony witryny przed typowymi zagrożeniami.

Aby uzyskać pełny audyt bezpieczeństwa swojej witryny WordPress, postępuj zgodnie z instrukcjami w naszym ostatecznym przewodniku po zabezpieczeniach WordPress .

13. Rozwiązywanie problemów z zadaniami konserwacyjnymi

Troubleshooting issues caused by maintenance tasks themselves

Większość zadań związanych z utrzymaniem witryny w WordPress jest całkiem nieszkodliwa i nie wpływa na normalne funkcjonowanie witryny. Jednak niektóre mogą spowolnić Twoją witrynę, na przykład sprawdzanie niedziałających linków lub uruchamianie wtyczki optymalizującej obraz .

Jeśli prowadzisz miejsce testowania , możesz wykonywać zadania konserwacyjne w tym miejscu, a następnie udostępniać je na żywo.

Jednak większość użytkowników WordPressa nie prowadzi witryny testowej. W takim przypadku będziesz musiał spodziewać się tymczasowo powolnej witryny i kilku nieoczekiwanych błędów.

Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym jest umieszczenie witryny WordPress w trybie konserwacji . Alternatywnie możesz wykonywać te zadania w godzinach małego ruchu.

Jeśli napotkasz problem, zapoznaj się z naszym przewodnikiem, jak naprawić typowe błędy WordPressa . Jeśli błąd, który widzisz, nie jest tam wymieniony, wykonaj kroki opisane w naszym przewodniku rozwiązywania problemów z WordPressem . Pomoże Ci zlokalizować problem i znaleźć rozwiązanie.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci nauczyć się najważniejszych zadań związanych z konserwacją WordPressa, które należy regularnie wykonywać w witrynie. Możesz również zapoznać się z naszymi wskazówkami dotyczącymi , jak zwiększyć ruch na blogu oraz naszym porównaniem najlepszych programów do tworzenia stron WordPress , aby tworzyć niestandardowe układy projektowe bez żadnego kodu.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, zasubskrybuj nasz kanał YouTube z samouczkami wideo WordPress. Możesz nas również znaleźć na Twitterze i Facebooku .