17 Najlepszych wtyczek Gutenberg Blocks dla WordPressa (super użyteczne)

Czy szukasz najlepszych wtyczek bloku Gutenberg dla swojej witryny WordPress?

Bloki Gutenberg to bloki edytora, które są używane do tworzenia układów treści w nowym edytorze bloków WordPress aka Gutenberg. Wprowadzony w WordPress 5.0, edytor Gutenberg jest w pełni opartym na blokach edytorem, w którym każdy element treści jest przeciągalnym blokiem.

Domyślnie WordPress oferuje zestaw podstawowych bloków treści, takich jak akapit, obraz, przycisk, lista i inne. Niektóre najlepsze wtyczki WordPress dodadzą własne bloki, aby ułatwić Ci osadzanie ich funkcji.

Jednak obecnie istnieje cały pakiet wtyczek dedykowanych do oferowania niestandardowych bloków treści dla Gutenberga.

W tym artykule podzielimy się niektórymi z najlepszych wtyczek bloków Gutenberg dla witryn WordPress. Zaczniemy od niektórych domyślnych bloków, a następnie przejdziemy do wtyczek blokowych.

The best WordPress block plugins for the Gutenberg editor

Czym jest edytor bloków WordPress?

Edytor bloków WordPress to domyślny edytor treści, który jest dostarczany z WordPressem. Pozwala on budować posty i strony za pomocą systemu bloków. Dla typowego posta na blogu, będziesz miał wiele blogów akapitowych, kilka blogów nagłówkowych dla podtytułów i kilka bloków obrazu.

An example of a WordPress page in the block editor (Gutenberg editor)

Dlaczego warto korzystać z edytora bloków w WordPressie?

Jeśli tworzysz witryny WordPress od wielu lat, prawdopodobnie znajdziesz edytor blokowy jako dużą zmianę w stosunku do klasycznego edytora.

Niektórzy użytkownicy zdecydowali się wyłączyć edytor blokowy i zachować klasyczny edytor. My jednak zalecamy korzystanie z edytora blokowego. Oferuje on wiele przydatnych funkcji i z każdą aktualizacją staje się coraz bardziej przyjazny dla użytkownika.

Edytor bloków pozwala dodawać elementy do swoich postów i stron, które nie są możliwe w klasycznym edytorze. Na przykład, możesz dodać sekcję FAQ do swojego postu lub dodać przycisk call-to-action.

7 najbardziej użytecznych, oszczędzających czas domyślnych bloków WordPress

Edytor Gutenberg zawiera już wbudowane bloki dla wszystkich typów elementów treści. Bloki te ułatwiają dodawanie wspólnych elementów, takich jak przyciski, obrazy okładek, tabele i inne. W starszych wersjach WordPressa musiałeś zainstalować wtyczki, aby dodać te wspólne elementy internetowe.

Oto kilka super przydatnych domyślnych bloków WordPress Gutenberg, których możesz użyć od razu.

1. Button Block: Pozwala dodawać przyciski call-to-action na swoich stronach i artykułach WordPress.

2. Media & Text Block: Pozwala dodawać obraz i tekst obok siebie. Robienie tego ze starym edytorem klasycznym było mylącym zadaniem dla początkujących.

3. Blok okładki: Umożliwia dodawanie oszałamiających obrazów okładek w swoich postach i stronach. Zobacz nasz przewodnik na temat różnicy między obrazami okładek a wyróżnionymi obrazami.

4. Blok tabeli: Umożliwia łatwe tworzenie podstawowych tabel w postach i stronach WordPress. Dla zaawansowanych tabel z funkcjami wyszukiwania, sortowania i zamawiania, nadal zalecamy bezpłatną wtyczkę TablePress.

5. Embed Blocks: Edytor blokowy (Gutenberg) zawiera również wiele bloków embed dla popularnych stron internetowych. Możesz ich użyć, aby łatwo osadzić tweety, filmy z YouTube i wiele innych.

6. Columns Block: Pozwala łatwo tworzyć wielokolumnowe układy dla postów i stron na blogu.

7. BlokShortcode: Umożliwia łatwe dodawanie shortcodes w twoich postach i stronach WordPress. Oznacza to, że edytor bloków jest w pełni kompatybilny z wtyczkami, które zapewniają shortcode.

Oprócz tych, istnieje wiele innych bloków, które można zbadać i wypróbować bez użycia wtyczki.

Mając to na uwadze, spójrzmy na niektóre z najlepszych bloków WordPress oferowanych przez wtyczki WordPress. Te wtyczki po prostu dodadzą nowe bloki i pozwolą Ci rozszerzyć funkcjonalność domyślnego edytora WordPress.

Najlepsze wtyczki bloków Gutenberg dla twojej witryny WordPress

Istnieją dwa rodzaje wtyczek bloków WordPress dostępnych na rynku. Zajmiemy się obiema z nich:

 1. Single Purpose Block Plugins (wtyczki bloków pojedynczego przeznaczenia)
 2. Biblioteki bloków Gutenberga

Wtyczki jednozadaniowe są w większości popularnymi wtyczkami WordPress. Wiele z nich jest na rynku już od dłuższego czasu. Specjalizują się w jednej konkretnej funkcji i zazwyczaj zapewniają jeden potężny blok do dodawania treści w WordPressie.

Na przykład WPForms to popularna wtyczka formularzy WordPress do tworzenia potężnych formularzy w WordPress. Oferuje blok WordPress do dodawania formularzy kontaktowych, ankiet, formularzy zamówień itp. w swoich postach i stronach.

WPForms Block for WordPress Editor

Z drugiej strony istnieją wtyczki kolekcji bloków, które łączą wiele różnych elementów treści w jednej wtyczce. Na przykład Genesis Pro daje ci 16 dodatkowych bloków premium. Należą do nich blok tabeli cenowej, blok referencji, blok skrzynki profilowej i inne.

Wtyczki bloków pojedynczego przeznaczenia vs. wtyczki bibliotek bloków

Teraz, gdy wiesz już o opcjach, możesz się zastanawiać, czy jedna z nich jest lepsza od drugiej. Oto kilka ważnych punktów do rozważenia.

Jednorazowe wtyczki blokowe dodają tylko jedną funkcję, ale oferują najbardziej wszechstronny zestaw opcji i integracji. Często są one najlepszym rozwiązaniem dla tego, co próbujesz zrobić.

Wtyczki biblioteki bloków zawierają kolekcję różnych bloków do różnych celów. Jednak te bloki nie są tak precyzyjnie dostrojone, jak bloki pojedynczych funkcji. Chociaż oferują one wiele bloków, mogą nie być tak potężne.

Inną wadą używania pakietów bloków jest to, że mogą one dodać niepotrzebny bałagan do twojej listy bloków.

Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się najlepszym wtyczkom do bloków WordPress Gutenberg.

1. WPForms – Najlepszy blok Gutenberg dla formularzy WordPress

WPForms to najbardziej przyjazna dla użytkownika wtyczka formularzy WordPress na rynku. Pozwala łatwo tworzyć proste formularze kontaktowe, a także bardziej rozbudowane formularze, takie jak interaktywne sondy, ankiety, formularze zamówień itp. w Twojej witrynie WordPress.

WPForms oferuje blok do dodawania formularzy WordPress na swoich postach i stronach.

WPForms block in new Gutenberg editor

Dzięki WPForms możesz tworzyć wiele różnych typów formularzy, w tym formularze ankiet, formularze kontaktowe, formularze zapisu na e-mail, formularze logowania i wiele innych.

Ponadto, możesz łatwo zintegrować swoje formularze z narzędziami do marketingu e-mailowego, wtyczkami eCommerce i oprogramowaniem CRM.

2. Smash Balloon – Social Feed Blocks dla wszystkich sieci

Smash Ball oon to najlepsza wtyczka kanałów społecznościowych dla WordPress. Sprawia, że niewiarygodnie łatwo jest dodać posty mediów społecznościowych do witryny. Na przykład, można go użyć do stworzenia niestandardowego kanału zdjęć Instagram.

Smash Balloon daje ci blok do dodawania każdego kanału mediów społecznościowych. Na przykład możesz po prostu przeciągnąć i upuścić blok Facebooka do postu lub strony, aby dodać tam swój kanał na Facebooku. Nie musisz wprowadzać żadnych shortcodes.

The different blocks available from different Smash Balloon social feed plugins

Możesz użyć każdej z wtyczek Smash Balloon osobno. Obejmują one Facebook, Instagram, Twitter i YouTube.

Każda wtyczka jest w 100% responsywna na urządzenia mobilne i wygląda świetnie zaraz po wyjęciu z pudełka. Automatycznie dopasowuje się do czcionek i stylów Twojego motywu WordPress.

3. OptinMonster

OptinMonster to najlepsze narzędzie do generowania leadów dla WordPressa. Można go używać do tworzenia wielu różnych typów kampanii, w tym popupy, slide-ins, spin wygrać koła kupon, lightboxes i inline kampanii.

Kampanie inline mogą być dodawane do postów i stron w zaledwie kilka kliknięć za pomocą specjalnego bloku OptinMonster.

Adding an OptinMonster campaign to your page using the OptinMonster block

Możesz użyć kampanii inline, aby szybko i łatwo osadzić przyciągający wzrok formularz zapisu do e-maila na swojej stronie. Możesz nawet użyć funkcji blokowania treści OptinMonster, aby zablokować zawartość poniżej kampanii inline.

4. Bloki Genesis

Genesis Blocks to darmowa wtyczka Gutenberg z kolekcją niestandardowych bloków WordPress. Obejmuje 14 przydatnych bloków Gutenberg, 4 wstępnie zbudowane układy stron i 8 wstępnie zbudowanych sekcji stron.

The Genesis Blocks plugin for WordPress

Ta biblioteka pochodzi z jednymi z najlepszych bloków WordPress, których możesz potrzebować.

 • Advanced Columns Block – Twórz piękne układy wielokolumnowe.
 • Blok profilu autora – Łatwo dodaj pole profilu autora do postów lub stron.
 • Pricing Block – Zbuduj piękne tabele cenowe w WordPress.
 • Share Icons Block – Dodaj przyciski udostępniania społecznościowego do swoich postów i stron.
 • Blok Testimonial – Dołącz referencje klientów, aby pomóc w napędzaniu sprzedaży.

Genesis Blocks ma również wersję pro, Genesis Pro. To daje ci nowe bloki, a także 26 wstępnie zbudowanych układów pełnostronicowych, 56 wstępnie zbudowanych sekcji i wiele więcej. Jeśli chcesz szybko stworzyć piękną i efektywną stronę internetową, jest to świetne rozwiązanie.

Genesis Blocks jest własnością WP Engine, jednej z wiodących firm zarządzających hostingiem WordPress. Oferują oni motywy premium StudioPress, które bezproblemowo integrują się z wtyczką Genesis Blocks.

Subskrypcja Genesis Pro da Ci również dostęp do wszystkich motywów premium StudioPress.

5. WP Call Button

WordPress Click to Call Button

WP Call Button to wtyczka bloku pojedynczego celu, która pomaga łatwo dodać przycisk “kliknij, aby zadzwonić” na swojej stronie WordPress.

Oprócz dodawania klikalnych numerów telefonów na swojej stronie kontaktowej, WP Call Button ma również inteligentny pływający przycisk połączenia. Pozwala to dodać bardzo widoczny przycisk click-to-call na wszystkich stronach Twojej witryny, dla użytkowników mobilnych.

Pomoże Ci to uzyskać więcej połączeń telefonicznych i zamknąć więcej sprzedaży dla Twojej firmy. Działa również z każdą profesjonalną usługą telefonu biznesowego, z której możesz korzystać.

Przyciski smartfonu WP Call Button mają wbudowane śledzenie kliknięć z Google Analytics, dzięki czemu możesz łatwo sprawdzić, które strony w Twojej witrynie działają najlepiej.

Blok przycisku telefonu jest wyposażony w mnóstwo opcji dostosowywania, dzięki czemu można łatwo dostosować przycisk połączenia, aby pasował do projektu witryny.

6. Ultimate Addons for Gutenberg

Ultimate Addons for Gutenberg to najczęściej używana wtyczka biblioteki bloków Gutenberg. Stworzona przez ludzi stojących za popularnym motywem Astra, ta wtyczka jest aktywnie zainstalowana na ponad 100,000 stronach internetowych.

The Ultimate Addons blocks in the block editor

Zawiera ponad 15 bloków Gutenberg, w tym następujące:

 • Info Box Block – Dodaj pole informacyjne z obrazem, nagłówkiem i opisem.
 • Multi Buttons Block – Umożliwia dodanie wielu przycisków w ramach jednego bloku.
 • Blok zespołu – Umożliwia utworzenie sekcji zespołu ze zdjęciami.
 • Blok Cennik – Pozwala łatwo stworzyć cennik jak w menu restauracji.
 • Blok Testimonial – Przydatny do dodawania referencji na Twojej stronie.

Zaletą korzystania z tej wtyczki jest to, że pochodzi ona z wbudowanym wsparciem dla Astra Theme i wszystkich ich stron startowych. Oznacza to, że możesz zaimportować stronę startową i użyć edytora bloków, aby stworzyć piękne układy.

7. Galeria Envira

Galeria Env ira to najpotężniejsza dostępna wtyczka galerii WordPress. Pozwala łatwo tworzyć galerie obrazów i wideo na swojej stronie internetowej.

Domyślny blok Galeria w WordPress jest dość podstawowy i nie pozwala na udostępnianie tych samych galerii obrazów poza edytorem. Galeria Envira pozwala zachować swoje Galerie oddzielnie i dodać je do dowolnego postu lub strony. Wtyczka jest w pełni kompatybilna z edytorem bloków i ma natywny blok do natychmiastowego osadzania galerii.

The Envira Galery block displaying in the block editor

Galeria Envira zawiera zaawansowane funkcje, takie jak ochrona znaku wodnego i proofing obrazu. Posiada również bezproblemową integrację z WooCommerce, abyś mógł sprzedawać swoje zdjęcia.

8. Bloki Kadence

KadenceBlocks to kolejna świetna wtyczka do kolekcji bloków WordPress. Pochodzi z niektórymi z najczęściej używanych bloków i pomaga dodać więcej funkcji do edytora treści.

The Kadence blocks shown in the WordPress block editor

Wtyczka jest dostępna zarówno w wersji darmowej, jak i premium. Darmowa wersja ma 10 niestandardowych bloków, w tym następujące:

 • Blok układu wiersza – Wstaw bloki treści w jednej lub wielu kolumnach w rzędzie.
 • Tabs Block – Umożliwia tworzenie poziomych lub pionowych zakładek i dostosowywanie ich.
 • Blok akordeonu – umożliwia tworzenie pięknych akordeonów w treści.
 • Icon List Block – Pozwala tworzyć atrakcyjne listy z niestandardowymi ikonami zamiast domyślnych kul.

Wtyczka umożliwia wyłączenie bloków, których nie będziesz używać. Czyniąc to, utrzymujesz swój edytor czystym i lekkim.

Jeśli podobają Ci się te bloki i chcesz więcej bloków od Kadence Themes, możesz kupić ich pro wtyczkę lub plan członkowski.

9. Bloki Gutenberga i Biblioteka Szablonów autorstwa Ottera

GutenbergBlocks and Template Library by Ot ter to kolejna przydatna wtyczka WordPress blocks, która dodaje dodatkowe bloki Gutenberg do Twojej witryny.

The blocks from Gutenberg Blocks and Template Library by Otter shown in the block editor

Istnieje ponad 10 bloków WordPress zawartych w tej wtyczce. Oto niektóre z przydatnych bloków:

 • Blok sekcji – Umożliwia budowanie układów za pomocą kolumn, takich jak w wtyczkach page builder.
 • Blok Google Maps – Pozwala osadzić mapy Google na swojej stronie internetowej.
 • Blok O autorze – Umożliwia wyświetlanie pola bio autora na swojej stronie internetowej.
 • Sharing Icons Block – Pozwala łatwo dodawać ikony udostępniania społecznościowego na swoich artykułach WordPress.

Oprócz bloków Gutenberg, wtyczka zawiera również szablony i układy, które pomogą Ci szybko stworzyć oszałamiające strony. Otter jest tworzony przez ten sam zespół, który stoi za ThemeIsle, popularną firmą zajmującą się motywami WordPress.

10. Ultimate Blocks

Ultimate Blocks to kolejna wtyczka do kolekcji bloków Gutenberg z kilkoma dodatkowymi blokami dla edytora bloków.

The blocks from Ultimate Blocks, shown in the WordPress block editor

Oto niektóre z bloków oferowanych przez wtyczkę:

 • Blok recenzji – Pozwala dodać recenzję z nazwą produktu, cechami, podsumowaniem i oceną gwiazdkową.
 • Blok spisu treści – Pomaga stworzyć spis treści z nagłówków w artykule.
 • Blok wezwania do działania – pozwala na utworzenie pola wezwania do działania z nagłówkiem, opisem i przyciskiem.
 • Click to Tweet Block – Łatwo dodaj treść tweetable w swoich postach i stronach.
 • Blok skrzynki powiadomień – Pozwala dodać prostą skrzynkę powiadomień w swoich artykułach.

11. Zaawansowany Gutenberg

Advanced G utenberg dodaje 20+ nowych bloków do Twojego edytora Gutenberg. Wtyczka pomaga w łatwy i szybki sposób tworzyć profesjonalne strony internetowe.

The Advanced Gutenberg blocks, shown in the WordPress block editor

Oto niektóre z bloków Advanced Gutenberg.

 • Blok menedżera kolumn – Predefiniowane responsywne kolumny, aby umożliwić Ci dodawanie treści wielokolumnowych w WordPress.
 • Map Block – Pozwala osadzać mapy Google w swoich postach i stronach.
 • Blok licznika – Umożliwia prezentowanie liczb, takich jak całkowita sprzedaż w atrakcyjny sposób.
 • Blok zakładek – Umożliwia łatwe dodawanie treści w zakładkach.
 • Zaawansowany blok listy – Twórz atrakcyjne wizualnie listy z niestandardowymi ikonami list i stylami.

Wtyczka daje również zaawansowane opcje kontroli bloków, aby aktywować bloki zgodnie z rolami użytkowników.

Wtyczka Advanced Gutenberg została stworzona przez JoomUnited.

12. Stackable – Piękne niestandardowe bloki

Stackable to darmowa wtyczka biblioteki bloków WordPress z pięknymi niestandardowymi blokami dla witryn WordPress. Zawiera ponad 20 łatwych w użyciu bloków dla Gutenberga.

The Stackable blocks, shown in the WordPress block editor

Oto niektóre z fajnych bloków WordPress oferowanych przez tę wtyczkę.

 • Container Block – Pozwala łączyć różne bloki w jednym rzędzie.
 • Feature Grid Block – Pozwala zaprezentować funkcje produktu lub portfolio w stylowych układach siatki.
 • Blok członków zespołu – pozwala zaprezentować członków zespołu z ich pozycją, obowiązkami i specjalizacjami.
 • Blok Video Popup – pozwala na dodanie pełnoekranowych wyskakujących okienek dla filmów z YouTube i Vimeo.

Stackable oferuje również imponujące efekty i opcje tła. Możesz użyć tła obrazu i wideo, stałych obrazów, gradientowych efektów tła i innych.

13. CoBlocks

CoBlocks to darmowa wtyczka z kolekcją bloków WordPress do budowania stron. Podobnie jak większość wtyczek do kolekcji bloków, oferuje dodatkowe bloki, aby doładować edytor bloków w WordPress.

The CoBlocks blocks, shown in the WordPress block editor

Oto kilka przydatnych bloków Gutenberg oferowanych przez tę wtyczkę:

 • Rows and Columns Blocks – Pozwala projektować dynamiczne układy oparte na systemie siatki.
 • Carousel Gallery Block – Umożliwia tworzenie galerii karuzelowych i prezentowanie zdjęć.
 • Blok alertów – Twórz atrakcyjne alerty i wstawiaj je do swoich postów i stron WordPress.
 • Blok profilu autora – Pozwala dodać pole profilu autora w swoim poście lub stronie WordPress.

Wtyczka pozwala z łatwością dostosować swoje bloki. Możesz zmienić czcionki, ustawić margines i padding, wybrać kolory i wiele więcej.

14. Zaawansowane narzędzia edytora

Advanced Editor Tools był kiedyś nazywany TinyMCE Advanced. Jest to popularny plugin, który wzbogacił stary klasyczny edytor o więcej opcji formatowania. Teraz obsługuje również nowszy edytor blokowy Gutenberg.

The Advanced Editor Tools plugin, with extra text formatting options shown

Advanced Editor Tools oferuje dodatkowe opcje formatowania i stylizacji w domyślnych blokach. Na przykład zobaczysz nowe przyciski formatowania w paskach narzędzi z możliwością wyboru czcionek. Możesz również dostosować, które przyciski chcesz zobaczyć na pasku narzędzi.

Kilka honorowych wyróżnień

Oprócz tych, które wymieniliśmy powyżej, na rynku jest wiele wtyczek z blokami Gutenberga. Oto kilka wyróżnień, których możesz użyć jako alternatywy dla wyżej wymienionych wtyczek.

Plus, większość skoncentrowanych na treści wtyczek WordPress jest teraz kompatybilna z Gutenbergiem i pochodzi z ich własnymi blokami.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci znaleźć najlepsze bloki Gutenberg dla Twojej witryny WordPress. Możesz również chcieć zobaczyć naszą ręcznie wybraną listę najlepszych przyjaznych Gutenbergowi motywów WordPress, a także nasze porównanie najlepszych wtyczek członkowskich WordPress do tworzenia i sprzedaży kursów online.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, to proszę zasubskrybuj nasz kanał YouTube dla tutoriali wideo WordPress. Możesz nas również znaleźć na Twitterze i Facebooku.