Co to jest: przepustowość

Przepustowość w hostingu witryn internetowych to ilość danych, które witryna internetowa może przesłać do użytkowników w określonym czasie. Zazwyczaj przepustowość jest obliczana i sprzedawana w gigabajtach (GB), ale niektóre firmy hostingowe mogą oferować „nieograniczoną przepustowość”. Więcej na ten temat omówimy później.

Najłatwiejszym sposobem zrozumienia, jak działa przepustowość, jest myślenie o niej jako o średnicy rury.

Duża rura może jednorazowo dostarczyć więcej wody niż mała rura. Dzieje się tak, ponieważ większa rura ma większą przepustowość. W ten sam sposób posiadanie większej przepustowości oznacza, że ​​więcej danych witryny można przenieść za jednym razem.

what is bandwidth

Dlaczego przepustowość jest ważna?

Ilość posiadanej przepustowości określa, jak szybko witryna może dostarczać treści odwiedzającym w godzinach największego ruchu. Jest to istotny element zwiększania liczby odbiorców i sprzedaży.

Wyższe przepustowości pozwalają właścicielom witryn na bardziej dynamiczne funkcje i treści w swoich witrynach internetowych, które mogą być bardziej atrakcyjne dla odwiedzających.

Jak mogę sprawdzić przepustowość?

Jako właściciel witryny możesz łatwo sprawdzić przepustowość, logując się do pulpitu nawigacyjnego swojego hostingu WordPressa .

W panelu sterowania musisz poszukać sekcji, która umożliwia przeglądanie aktywności zasobów witryny. Będzie to wyglądało nieco inaczej dla każdego hosta. Niektórzy usługodawcy hostingowi ułatwiają to, wyświetlając ikonę lub łącze, dzięki czemu można sprawdzić, ile przepustowości wykorzystuje Twoja witryna.

Oto przykład tego, jak wygląda w panelu sterowania Bluehost :

checking bandwidth

Po kliknięciu podziału przepustowości wyświetli się trendy z podziałem na okresy, dzięki czemu można zobaczyć, ile przepustowości wykorzystywała Twoja witryna w ciągu ostatnich 24 godzin, ostatniego tygodnia, miesiąca i roku.

Bandwidth Graph

Co to jest nieograniczona przepustowość?

Tak jak nie ma czegoś takiego jak nieograniczona przestrzeń dyskowa na serwerze, tak nie ma czegoś takiego jak nieograniczona przepustowość .

Często można spotkać różne firmy oferujące współdzielone usługi hostingowe, które oferują nieograniczoną przepustowość, domeny lub miejsce na dysku. Jest to trochę mylące, ponieważ każdy dostawca usług hostingowych ma ograniczenia przepustowości w oferowanych pakietach.

Dlaczego więc hosty internetowe reklamują „nieograniczoną przepustowość”? Dzieje się tak, ponieważ wiedzą, że w normalnych okolicznościach witryny na serwerze współdzielonym nigdy nie wykorzystają całej dostępnej przepustowości.

Zamiast edukować nietechnicznych właścicieli witryn w zakresie przepustowości i zmuszać ich do decydowania o potrzebach dotyczących przepustowości, firmom hostingowym łatwiej jest po prostu powiedzieć „nieograniczona przepustowość”, ponieważ większość małych witryn nigdy nie przekroczy limitu.

Nie wspominając o tym, że nieograniczona przepustowość to świetna okazja. Ale nie mówią ci, że istnieją ograniczenia co do tego, ile procesora serwera (jednostki centralnej) może wykorzystać Twoja witryna.

Jeśli Twoja witryna przekracza te limity, usługodawca hostingowy może tymczasowo zamknąć witrynę podczas gwałtownego wzrostu liczby żądań, a także poprosić o przejście na wyższy plan.

Kiedy kupujesz usługodawcę hostingowego , chcesz zwrócić szczególną uwagę na tych, którzy oferują nieograniczoną przepustowość. Warto zapytać o ich zasady dotyczące wykorzystania procesora oraz o to, co zrobią, jeśli nastąpi gwałtowny wzrost ruchu.

Jakiej przepustowości potrzebuję?

Ważne jest, aby znaleźć plan z odpowiednią przepustowością dla Twojej witryny.

Chociaż nie trzeba płacić za przepustowość większą niż potrzebujesz, jej brak może spowodować, że Twoja witryna przestanie działać.

Wymagana przepustowość zależy od liczby i rozmiaru stron, liczby odwiedzających witrynę oraz liczby stron przeglądanych przez każdego z nich.

Jeśli Twoja witryna jest nowa lub masz mało treści / odwiedzających, nie musisz mieć dużej przepustowości. Podstawowy plan hostingu współdzielonego z SiteGround lub Bluehost może być dla Ciebie świetną opcją, nawet jeśli mówi o „nieograniczonej przepustowości”.

Ale jeśli Twoja witryna ma już wielu użytkowników i masz dużo grafiki, obrazów, wideo, audio, treści do pobrania i odwiedzających, będziesz potrzebować większej przepustowości.

Najłatwiejszym sposobem sprawdzenia, ile przepustowości potrzebujesz dla istniejącej witryny, jest po prostu zalogowanie się na konto usługodawcy hostingowego i przejrzenie raportów ruchu na cPanel. Prawie każdy usługodawca hostingowy udostępnia tego rodzaju raporty.

Jeśli nie masz pewności, możesz współpracować z zarządzanym dostawcą hostingu WordPress , takim jak WP Engine lub Liquid Web , który może poprowadzić Cię przez proces tworzenia właściwa decyzja dotycząca planu.

Nawet jeśli zaczniesz od mniejszego planu dostawcy hostingu zarządzanego, nie zamkną Twojej witryny, jeśli przepustowość przekroczy. Zamiast tego poinformują Cię, a następnie wprowadzą zmiany, aby zwiększyć Twoje zasoby, aby użytkownicy Twojej witryny zawsze mieli jak najlepsze wrażenia.

Co się stanie, jeśli przekroczę przepustowość?

Jeśli przekraczasz miesięczny limit przepustowości, zwykle dzieje się jedna z trzech rzeczy: host może zawiesić Twoją witrynę, może naliczyć opłaty za nadwyżkę lub po prostu automatycznie zaktualizuje Twój plan do następnej wersji, więc masz większą przepustowość.

Jak zmniejszyć przepustowość?

Jeśli nie jesteś jeszcze gotowy na uaktualnienie pakietu hostingowego, możesz rozważyć zmniejszenie przepustowości witryny. Możesz to zrobić, kompresując obrazy i zmniejszając rozmiar dużych plików do pobrania / filmów na swojej stronie.

Musisz także pomyśleć o włączeniu kompresji z HTTP, CSS i JavaScript za pomocą wtyczki buforującej . Możesz również przechowywać zawartość statyczną w sieci dostarczania treści (CDN) w pobliżu odbiorców, co może zmniejszyć obciążenie serwera.

Jeśli przekroczyłeś limity przepustowości istniejącego planu hostingowego, możesz rozważyć uaktualnienie do hostingu VPS , hostingu dedykowanego lub pakietu hostingu w chmurze.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć, czym jest przepustowość i jakiej przepustowości potrzebujesz dla swojej witryny.

Dodatkowe czytanie