Co to jest: system zarządzania treścią (CMS)

System zarządzania treścią lub CMS to oprogramowanie służące do tworzenia witryn internetowych i tworzenia treści do publikacji w Internecie. Zazwyczaj CMS pozwala na stworzenie strony internetowej bez pisania kodu.

We wczesnych latach istnienia sieci WWW trzeba było znać HTML, aby móc zakodować stronę internetową i publikować swoje treści online. Kiedyś było to trudne, ale CMS znacznie to ułatwił. Zamiast pisać kod witryny od zera, oprogramowanie CMS robi to za Ciebie.

Pomyśl o tym jak o prowadzeniu samochodu. Nie musisz rozumieć mechaniki stojącej za tym, jak to wszystko działa. Zamiast tego używasz uproszczonej deski rozdzielczej i pedałów, aby powiedzieć samochodowi, co ma robić.

Dzięki potężnej platformie CMS, takiej jak WordPress , możesz zalogować się do pulpitu nawigacyjnego witryny i użyć uproszczonego interfejsu do tworzenia stron internetowych, dodawania treści i dostosowywania projektu. Następnie CMS wykona ciężką pracę, aby stworzyć kod za Ciebie.

Mając odpowiedni CMS, możesz założyć bloga , otworzyć sklep eCommerce , stworzyć stronę internetową z samouczkami, stworzyć portfolio i nie tylko.

Na przykład, oto 19 typów stron internetowych, które można zbudować za pomocą WordPressa (bez żadnego kodu).

What-is-CMS

Funkcje systemu zarządzania treścią

Jak każdy rodzaj oprogramowania, istnieje wiele różnych opcji, jeśli chodzi o platformy CMS. Porównaliśmy wszystkie najlepsze platformy CMS na rynku.

Chociaż istnieje duża różnorodność oprogramowania CMS, wszystkie mają pewne wspólne funkcje. Oto kilka najczęstszych.

Pulpit nawigacyjny witryny

Dobry system zarządzania treścią umożliwia tworzenie stron internetowych za pomocą prostego interfejsu użytkownika.

Jako właściciel witryny możesz zalogować się do pulpitu nawigacyjnego witryny, aby dostosować swoją witrynę. Pulpit nawigacyjny można również nazwać zapleczem lub obszarem administracyjnym strony internetowej.

wordpress website dashboard

Motywy do dostosowania projektu

Platformy CMS zazwyczaj umożliwiają zmianę wyglądu witryny internetowej poprzez wybranie szablonu lub motywu .

Motywy to wstępnie zaprojektowane szablony, które umożliwiają zmianę układu, kolorów, czcionek i innych aspektów projektu witryny internetowej.

WordPress zawiera tysiące darmowych i płatnych motywów. Stworzyliśmy nasz specjalistyczny wybór najlepszych motywów WordPress .

Redaktor merytoryczny

Platformy CMS zawierają edytor treści , którego można używać do tworzenia i publikowania swoich stron internetowych.

Edytory tekstu są czasami nazywane edytorami WYSIWYG, co oznacza „What You See Is What You Get”. Podczas edycji tekstu, zamiast patrzeć na kod, możesz dokładnie zobaczyć, jak będzie on wyglądał w Twojej witrynie. Pomyśl o tym jak o używaniu edytora, takiego jak Microsoft Word.

the WordPress content editor allows you to publish web content without coding

CMSy pozwalają także na przesyłanie obrazów i innych plików multimedialnych na Twoją stronę internetową.

Wtyczki i rozszerzenia

Wiele platform CMS umożliwia dodawanie nowych funkcji i modyfikowanie witryny w inny sposób poprzez dodanie wtyczek .

Wtyczki w witrynie są jak aplikacje na smartfony. Możesz je łatwo zainstalować, aby dodać nowe funkcje i funkcje do swojej witryny. Możesz ich użyć, aby dodać nowe funkcje, takie jak formularz kontaktowy lub integracja z mediami społecznościowymi .

WordPress zawiera ponad 57 000 darmowych wtyczek. Stworzyliśmy listę , które muszą mieć wtyczki WordPress .

Zarządzanie użytkownikami

Dzięki dobremu systemowi CMS możesz łatwo udostępnić innym osobom dostęp do treści w Twojej witrynie.

Możesz nawet przypisać im różne role użytkowników , aby kontrolować, do czego mają dostęp.

Korzyści z używania CMS

Oprogramowanie CMS ułatwia początkującym tworzenie stron internetowych. Otwierają internet dla użytkowników niezwiązanych z technologią, umożliwiając im projektowanie własnych witryn internetowych, publikowanie treści w Internecie i tworzenie firm online bez zatrudniania programistów.

Oto tylko niektóre z zalet korzystania z oprogramowania CMS do tworzenia witryny internetowej.

Bezproblemowe publikowanie : CMS pozwala nawet osobom bez umiejętności technicznych publikować treści, tworzyć strony internetowe i edytować zawartość za pomocą prostego pulpitu nawigacyjnego.

Wygodne planowanie treści : Systemy zarządzania treścią umożliwiają administratorom witryn publikowanie treści jednym kliknięciem przycisku. Możesz zaplanować publikację postów , aby dotrzymać terminów kalendarza, wydarzeń biznesowych lub premier produktów.

Współpracuje z firmami dowolnej wielkości : Niezależnie od tego, czy tworzysz stronę internetową dla dużej marki , czy po prostu zakładasz firmę , możesz użyć CMS. Mając odpowiedni CMS i pakiet hosting , możesz stworzyć stronę internetową dowolnego typu i rozmiaru.

Przystępny cenowo i łatwy do kontrolowania : CMS pozwala początkującym na zarządzanie witrynami o dowolnej wielkości bez polegania na kosztownych programistach internetowych w zakresie konserwacji witryny lub rutynowych zmian. System zarządzania treścią pozwala wybrać, kto ma dostęp do Twojej witryny.

Możliwość dostosowywania : łatwo jest zmienić projekt witryny lub dostosować ją za pomocą własnego logo, kolorów i stylów. Możesz także użyć wtyczek, aby dodać więcej funkcji.

Jaka jest najlepsza platforma CMS?

Jeśli rozważasz założenie strony internetowej lub uaktualnienie już posiadanej, powinieneś przyjrzeć się kosztom, łatwości obsługi, elastyczności i skalowalności swojego CMS.

Istnieje wiele opcji CMS do stworzenia strony internetowej. Być może słyszałeś o platformach CMS, takich jak WordPress, Drupal, Joomla, Squarespace, Weebly, Wix i nie tylko.

WordPress to najpopularniejszy system zarządzania treścią na świecie. Obsługuje ponad 38% wszystkich witryn w Internecie.

Uważamy, że WordPress jest absolutnie najlepszym dostępnym systemem CMS.

Uruchom witrynę WordPress + uzyskaj bezpłatną domenę »

W przeciwieństwie do innych alternatyw, WordPress ma największą różnorodność kreatorów stron typu „przeciągnij i upuść” , ma darmowe i wtyczki premium , integruje się z setkami innych aplikacji, tysiącami [ 19459034] darmowe i premium motywy do wyboru.

Niezależnie od tego, czy szukasz prostego narzędzia do tworzenia stron internetowych , czy najlepszej platformy do blogowania , nie możesz się pomylić z WordPressem. Możesz go używać do wszelkiego rodzaju witryn, w tym blogów, witryn małych firm, przedsiębiorstw, a nawet sklepów eCommerce.

Ponieważ WordPress jest używany przez ponad jedną trzecią stron internetowych, istnieje wiele zasobów, które pomogą Ci stworzyć witrynę.

WPBeginner to największa bezpłatna witryna z samouczkami WordPress w sieci. Pomoc można uzyskać dzięki naszym filmom na YouTube i grupie na Facebooku (ponad 65 000 członków).

Aby rozpocząć, zapoznaj się z naszym kompletnym przewodnikiem po tworzeniu witryny WordPress .

Jaki jest koszt platformy CMS?

Po przeczytaniu wszystkiego o korzyściach płynących z używania CMS, możesz się zastanawiać, ile kosztuje CMS?

Niektóre platformy CMS mogą być drogie, w zależności od wybranych funkcji. Wiele z nich ma opłaty abonamentowe, które mogą sięgać setek dolarów rocznie.

Ale oprogramowanie CMS WordPress jest w 100% darmowe i open source .

Chociaż samo oprogramowanie jest bezpłatne, musisz kupić hosting i nazwę domeny .

Możesz myśleć o hostingu internetowym jako o domu swojej witryny, w którym przechowywane są pliki Twojej witryny, a nazwa domeny to nazwa Twojej witryny internetowej, np. Www.wpbeginner.com.

Koszt uruchomienia witryny WordPress może wynosić zaledwie 100 USD lub nawet 10 000 USD lub nawet więcej, w zależności od wybranych opcji. Aby pomóc Ci oszacować koszty, przygotowaliśmy ostateczny przewodnik na temat , ile kosztuje zbudowanie witryny WordPress .

Jeśli jesteś zainteresowany założeniem sklepu internetowego, Twoje potrzeby będą trochę inne. Musisz mieć możliwość przetwarzania płatności i ochrony danych klientów, a możesz chcieć dodać do swojej witryny bardziej zaawansowane funkcje, aby zwiększyć sprzedaż. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie oddzielny przewodnik dotyczący , ile kosztują witryny eCommerce .

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć, czym jest CMS i który CMS jest dla Ciebie najlepszy! Przeczytaj dodatkowe lektury poniżej, aby dowiedzieć się więcej.

Możesz także zasubskrybować nasz kanał YouTube , aby zapoznać się z samouczkami wideo WordPress krok po kroku, a także śledzić nas na Twitterze i Facebooku , aby uzyskać najnowsze aktualizacje .

Dodatkowe lektury