Warunki układu WordPress bez tajemnic (skrócona instrukcja)

Czy próbujesz zrozumieć, co oznaczają terminy związane z układem WordPress?

Wielu początkujących napotyka terminy związane z układem WordPress i słownictwo podczas pracy na swojej stronie internetowej. Są to słowa używane przez projektantów i programistów, a przeciętny użytkownik może uznać je za mylące.

W tym przewodniku wyjaśnimy niektóre z najczęściej używanych terminów związanych z układem WordPress. Pomoże Ci to zrozumieć język używany w układach witryn WordPress i pracować na swojej stronie jak profesjonalista.

Explaining the common WordPress layout terms for beginners

Po co uczyć się terminów dotyczących układu WordPress?

Motywy WordPress kontrolują wygląd Twojej witryny. Możesz je dostosować, odwiedzając stronę Wygląd »Dostosowywanie .

WordPress theme customizer

Wszystkie najpopularniejsze motywy WordPress zawierają opcje modyfikacji projektu witryny za pomocą ustawień dostosowywania, ale opcje są ograniczone w zależności od motywu.

Aby uzyskać jeszcze większą elastyczność, możesz użyć wtyczek do tworzenia stron WordPress , takich jak SeedProd .

The SeedProd page builder interface

SeedProd umożliwia łatwe tworzenie własnych niestandardowych układów przy użyciu prostych narzędzi typu „przeciągnij i upuść” bez konieczności pisania kodu.

Zawiera również dziesiątki szablonów, których możesz użyć jako punktu wyjścia. Ponadto obsługuje WooCommerce, który pomaga również w tworzeniu układów dla sklepu internetowego .

Jednak podczas pracy nad układem strony internetowej możesz napotkać terminy związane z projektowaniem stron internetowych, których możesz nie znać.

Zapoznanie się z tymi terminami dotyczącymi układu witryny pomoże Ci zrozumieć elementy składowe projektu witryny WordPress, dzięki czemu możesz łatwiej stworzyć dowolny projekt, jaki możesz sobie wyobrazić.

Biorąc to pod uwagę, wyjaśnijmy te typowe terminy dotyczące układu WordPress, aby dowiedzieć się, co oznaczają i jak z nich korzystać.

Oto krótka lista pojęć i terminów, które wyjaśnimy w tym artykule.

Zrozumienie typowego układu WordPressa

Inne typowe składniki układu WordPress

Warunki układu w programach do tworzenia stron WordPress

Zrozumienie typowego układu WordPressa

Większość witryn internetowych ma bardzo znajomy układ. Wygląda mniej więcej tak:

Common WordPress layout

Górny obszar witryny nazywany jest nagłówkiem, po którym następuje obszar treści, a następnie stopka u dołu strony.

W zależności od strony przeglądanej przez użytkownika, układ może być inny. Na przykład na blogu WordPress może zawierać pasek boczny obok obszaru treści.

Blog page layout

Ten podstawowy układ jest następnie wypełniany innymi elementami, o których będziemy mówić w dalszej części tego artykułu.

Porozmawiajmy najpierw bardziej szczegółowo o każdej z tych głównych sekcji.

Nagłówek w układzie WordPress

Nagłówek w układzie WordPress to górna sekcja dowolnej strony. Zwykle zawiera logo Twojej witryny internetowej , tytuł, menu nawigacyjne, formularz wyszukiwania i inne ważne elementy, które użytkownicy powinni zobaczyć w pierwszej kolejności.

Oto jak sekcja nagłówka wygląda na WPBeginner.

Header layout on WPBeginner website

Niestandardowy nagłówek w dostosowywaniu motywów WordPress

Wiele popularnych motywów WordPress zawiera dodatkowe funkcje umożliwiające dostosowanie obszaru nagłówka układu WordPress. Ta funkcja jest czasami nazywana niestandardowym nagłówkiem.

Custom header in a WordPress theme

W zależności od motywu WordPress, możesz mieć możliwość dodania do nagłówka obrazu o pełnej szerokości z hasłem lub przyciskiem wezwania do działania . Niektóre motywy WordPress mogą umożliwiać zmianę pozycji logo, menu nawigacyjnych i obrazu nagłówka.

Niestandardowe tło w dostosowywaniu motywów WordPress

Podobnie jak w przypadku funkcji niestandardowego nagłówka, niektóre motywy WordPress mogą umożliwiać ustawienie niestandardowego koloru tła lub obrazu w witrynie WordPress.

Background image option in WordPress theme customizer

Zazwyczaj tę opcję można znaleźć w module dostosowywania motywu. Jednak czasami jest ukryty w innych zakładkach. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszym przewodnikiem , jak dodać obraz tła w WordPress .

Obszar treści w WordPress

Obszar treści znajduje się zaraz po części nagłówkowej układu. W tym miejscu wyświetlana jest główna zawartość strony.

W przypadku niestandardowego układu strony głównej sekcja treści może zawierać wezwanie do działania, a następnie usługi lub produkty, referencje i inne ważne informacje.

Homepage layout example

Sklepy internetowe zazwyczaj używają tego obszaru do promowania bieżącej sprzedaży, polecanych produktów, najlepiej sprzedających się przedmiotów i nie tylko.

Blog WordPress może używać układu o dużej zawartości treści z fragmentami i obrazami z ostatnich artykułów, formularza rejestracji biuletynu i nie tylko.

Oto jak wygląda układ strony głównej WPBeginner. Jest to witryna bogata w treść, dlatego najnowsze artykuły zajmują cały obszar treści.

WPBeginner homepage

Domyślnie WordPress używa układu bloga przedstawiającego najnowsze posty na blogu jako pierwszą stronę Twojej witryny. Możesz to jednak zmienić i użyć dowolnej strony jako swojej strony tytułowej.

Po prostu przejdź do strony Ustawienia »Czytanie i wybierz„ Strona statyczna ”w opcji„ Wyświetlana jest Twoja strona główna ”.

Using a static front page

Następnie możesz wybrać stronę, która ma być używana jako strona główna, a drugą jako stronę bloga. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz nasz przewodnik , jak utworzyć oddzielną stronę dla swoich postów na blogu w WordPress .

Nie zapomnij kliknąć przycisku „Zapisz zmiany”, aby zapisać ustawienia.

Teraz możesz edytować wybraną stronę jako swoją stronę domową i utworzyć własny układ strony głównej .

Paski boczne w układach WordPress

Jak sama nazwa wskazuje, Paski boczne zazwyczaj pojawiają się po prawej lub lewej stronie obszaru zawartości.

Sidebar example

W WordPress paski boczne są również obszarami gotowymi na widżety. Oznacza to, że możesz dodawać widżety do tego obszaru i wyświetlać takie elementy, jak archiwa, formularze subskrypcji biuletynów, kategorie, popularne treści i inne.

Obszar stopki w układach WordPress

Obszar stopki pojawia się u dołu układu strony, poniżej obszaru zawartości. Zwykle zawiera obszar widżetów stopki, w którym można wyświetlać linki do ważnych stron, takich jak polityka prywatności , warunki korzystania z usługi, informacje o stronie i nie tylko.

Footer example

Zastanawiasz się, co umieścić w stopce swojej witryny? Zobacz tę listę kontrolną rzeczy do dodania do stopki swojej witryny WordPress .

Inne składniki układu WordPress

Następnie przyjrzymy się niektórym składnikom układu WordPress, które możesz dodać do sekcji nagłówka, treści, paska bocznego lub stopki. To są bloki konstrukcyjne, które pomogą Ci stworzyć działający układ.

Menu lub menu nawigacji to poziome lub pionowe listy łączy. Większość witryn internetowych ma co najmniej jedno główne menu nawigacyjne wyświetlane u góry w obszarze nagłówka.

Navigation menus

Jednak niektóre witryny internetowe używają wielu menu nawigacyjnych w obszarze nagłówka.

WordPress umożliwia także wyświetlanie menu nawigacji jako widgetu. Te menu są wyświetlane jako pionowa lista łączy i można je umieszczać na paskach bocznych lub w obszarach widgetów stopki.

Vertical links

Aby uzyskać więcej informacji, zobacz nasz przewodnik jak dodawać menu nawigacyjne w WordPress .

Korzystanie z widżetów w układzie WordPress

Widżety to elementy, które możesz dodać do obszarów lub pasków bocznych witryny WordPress, które są przystosowane do widżetów. Większość motywów WordPress zawiera wiele obszarów gotowych na widżety, w których można dodawać widżety.

WordPress zawiera kilka wbudowanych widżetów, z których możesz korzystać. Wiele popularnych wtyczek WordPress ma również własne widżety. Na przykład, możesz użyć widżetów, aby dodać popularne listy postów, formularze kontaktowe , banery reklamowe, kanały mediów społecznościowych i nie tylko.

Możesz zobaczyć wszystkie te widżety, odwiedzając stronę Wygląd »Widżety w obszarze administracyjnym WordPress.

Adding widgets in WordPress

Aby uzyskać więcej informacji, zobacz nasz przewodnik , jak dodawać i używać widżetów w WordPress .

Używanie bloków w układach WordPress

WordPress jest wyposażony w potężny edytor treści o nazwie edytor bloków . Ten edytor został zaprojektowany, aby pomóc Ci tworzyć piękne układy postów i stron WordPress za pomocą bloków.

Using blocks to create layouts in WordPress

Istnieją różne typy bloków dla najczęściej występujących elementów dowolnej treści. Na przykład można dodawać akapity, nagłówki, obrazy, galerie, osadzone filmy wideo , kolumny, tabele i nie tylko.

Pozwala to na tworzenie różnych układów dla każdego posta lub strony w witrynie WordPress bez instalowania wtyczki lub zmiany motywu.

Polecane obrazy w układach WordPress

Jeśli odwiedzisz stronę główną WPBeginner, zobaczysz miniatury obrazów obok każdego tytułu artykułu. Nazywa się to wyróżnionymi obrazami.

Featured images in WordPress

WordPress umożliwia ustawienie wyróżnionych obrazów dla Twoich postów i stron. Twój motyw WordPress wykorzystuje następnie te obrazy w różnych obszarach Twojej witryny. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszym przewodnikiem , jak dodawać wyróżnione obrazy w WordPress .

Obrazy okładki w WordPress

Obraz na okładkę to zazwyczaj szeroki obraz używany jako zdjęcie na okładkę nowej sekcji w poście lub stronie na blogu.

Możesz dodać go do swojego posta lub strony za pomocą bloku „Cover”. Blok okładki umożliwia również użycie koloru tła zamiast obrazu.

Cover image in WordPress block editor

Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszym szczegółowym przewodnikiem po różnicy między obrazem okładki a obrazem wyróżnionym .

Używanie wzorców w edytorze WordPress

Wzory zostały wprowadzone do edytora bloków WordPress w WordPress 5.5 . Każdy wzór to zbiór bloków ułożonych w określonej kolejności dla powszechnie używanych układów.

Block patterns in WordPress

Możesz wybierać spośród przycisków, stylów nagłówków, galerii, kolumn i nie tylko. Ułatwia to początkującym szybkie tworzenie układów przy użyciu typowych wzorców.

Jest to stosunkowo nowa funkcja, więc dostępny jest ograniczony zestaw wzorów. Jednak więcej wzorów stanie się dostępnych, gdy więcej motywów i wtyczek WordPress doda własne wzorce do edytora bloków.

Dodawanie przycisków w układzie WordPress

Przyciski odgrywają ważną rolę w nowoczesnym projektowaniu i układzie strony internetowej. Zapewniają użytkownikom wyraźne wezwanie do działania, które pomaga w rozwoju firmy i konwersji.

Domyślny edytor bloków ma własne przyciski, których można używać w dowolnym poście lub stronie WordPress.

Adding buttons in WordPress

Twój motyw WordPress może również zawierać ustawienia przycisku wezwania do działania w module dostosowywania motywu. Najpopularniejsze wtyczki do tworzenia stron WordPress są również wyposażone w przyciski w różnych stylach, których możesz używać.

Możesz nawet dodać przyciski „kliknij, aby połączyć” w WordPress za pomocą wtyczki.

Aby uzyskać więcej informacji, zobacz nasz przewodnik dotyczący dodawania przycisków wezwania do akcji w WordPress .

Używanie niestandardowego CSS w układach WordPress

CSS to język stylizacji używany do tworzenia stron internetowych. Twój motyw i wtyczki WordPress mają własne reguły CSS, ale od czasu do czasu możesz chcieć zmienić drobne rzeczy, takie jak kolor tekstu, rozmiar czcionki lub kolor tła.

Tutaj pojawia się niestandardowy CSS. WordPress ułatwia zapisywanie własnych niestandardowych reguł CSS. Po prostu przejdź do strony Wygląd »Dostosuj , a następnie kliknij kartę Dodatkowe CSS.

Opening the theme customizer to add custom CSS

Tutaj możesz dodać własne reguły CSS i zobaczyć je zastosowane w podglądzie na żywo. Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, zobacz nasz pełny przewodnik po dodawaniu niestandardowego CSS w WordPress .

Terminy dotyczące układu w programach do tworzenia stron WordPress

Najłatwiejszym sposobem tworzenia niestandardowych układów WordPress dla stron docelowych jest użycie narzędzia do tworzenia stron WordPress.

Zalecamy użycie SeedProd . Jest to najbardziej przyjazna dla początkujących wtyczka do tworzenia stron WordPress na rynku.

Inne programy do tworzenia stron używają podobnych terminów dla typowych narzędzi i funkcji.

Korzystanie z szablonów w programach do tworzenia stron WordPress

Szablony to najszybszy sposób tworzenia układu strony internetowej. Wszystkie popularne wtyczki do tworzenia stron zawierają kilka gotowych do użycia szablonów, których można użyć jako punktu wyjścia.

SeedProd templates

Na przykład SeedProd ma szablony dla różnych typów stron, których możesz potrzebować, w tym stron docelowych , stron sprzedaży, stron 404, stron wkrótce i nie tylko.

Moduły i bloki w programach do tworzenia stron WordPress

Podobnie jak bloki w domyślnym edytorze WordPress, wtyczki do tworzenia stron również używają bloków. Niektórzy twórcy stron mogą nazywać je modułami lub elementami, ale zasadniczo są to to samo.

Jednak wtyczki do tworzenia stron zawierają więcej bloków niż domyślny edytor. Na przykład SeedProd zawiera bloki na referencje, bloki WooCommerce , mapy Google, formularze kontaktowe, osadzone na Facebooku i nie tylko.

SeedProd blocks

Możesz używać bloków, aby tworzyć własne układy, przesuwać je i bawić się, aby dowiedzieć się, co najlepiej pasuje do Twojej firmy.

Korzystanie z sekcji w układach WordPressa

Podobnie jak w przypadku funkcji „Wzorce” w domyślnym edytorze, sekcje to zestaw bloków zgrupowanych w celu natychmiastowego utworzenia wspólnych obszarów witryny. Na przykład sekcja nagłówka, obraz bohatera, tabele cen i nie tylko.

Reusable sections in SeedProd

Różne wtyczki do tworzenia stron WordPress mogą używać dla nich różnych terminów. Na przykład w SeedProd są one nazywane sekcjami, a Beaver Builder nazywa je zapisanymi wierszami i kolumnami.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci poznać terminy używane w układach WordPress. Możesz również zapoznać się z naszym przewodnikiem , jak nauczyć się WordPressa za darmo za tydzień , lub naszym porównaniem najlepszych firm hostingowych WordPress .

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, zasubskrybuj nasz kanał YouTube z samouczkami wideo WordPress. Możesz nas również znaleźć na Twitterze i Facebooku .