Gdzie umieścić swoje Logo? Co mówią badania

Masz pięknie zaprojektowane logo. Dobra robota. Co z tym zrobisz?

Po zaprojektowaniu i przygotowaniu logo wysokiej jakości powinno pojawić się na wszystkich materiałach markowych, w tym na stronie WordPress. Zazwyczaj istnieją trzy szkoły myślenia o tym, gdzie logo może się udać: w lewym górnym rogu, środkowym górnym lub prawym górnym rogu strony. Nasuwa się więc pytanie: która pozycja jest odpowiednia dla Twój logo?

Jeśli kierujemy się wyłącznie logiką UX, twoje logo znajduje się w lewym górnym rogu witryny. Żadnych pytań. Istnieją dwa powody tego:

 1. Dla tych z nas, którzy mają język ojczysty, który czyta od lewej do prawej, nasze oczy naturalnie patrzą najpierw w lewo.
 2. We wcześniejszych latach projektowania stron internetowych loga były zawsze po lewej stronie i to tam większość ludzi zakłada, że znajdują się teraz.

Pomimo tego, co mówi logika, istnieją strony internetowe, które uniknęły normy umieszczania logo w centrum lub prawym rogu strony internetowej. Czy unikalne umieszczenie Twojego logo lepiej pasuje do Twojej tożsamości marki?

Przyjrzyjmy się bliżej temu, co pokazują badania i zobaczmy, czy left naprawdę jest odpowiedni dla Twojej witryny.

Eksperci zastanawiają się: gdzie umieścić swoje Logo?

Według Nielsen Norman Group, istnieją trzy cele, które loga służą na nowoczesnych stronach internetowych:

 • Przypominają odwiedzającym, gdzie są. Innymi słowy, na czyjej stronie Jestem?
 • Umożliwiają one łatwą nawigację do strony głównej, ponieważ większość witryn nie zawiera już przycisku “Strona główna” w nawigacji.
 • Pomagają w rozpoznawalności marki, ponieważ logo zawsze pozostaje na górze strony, a czasami nawet podąża za odwiedzającymi, gdy przewijają stronę w dół.

Grupa NN przeprowadziła dwa badania w celu znalezienia idealnej lokalizacji logo. Oto, co znaleźli:

Lewa vs prawa

W badaniu lewo-przeciw-prawo, NNGroup testował i obserwował odpowiedź U 128 użytkowników. Podobnie jak w przypadku testu A / B, każdemu użytkownikowi pokazano tylko jedną wersję strony internetowej: oryginał z logo po lewej stronie lub tę, którą manipulował NNGroup w celu umieszczenia logo i nawigacji po prawej stronie.

Dali użytkownikom minutę czasu na zapoznanie się z ich wersją strony. Następnie zadano im serię pytań i pokazano zdjęcia 10 stron internetowych hoteli. Test ten miał na celu ustalenie, jaki wpływ miało umieszczenie logo na przypomnienie marki.

Oto wyniki:

 • Logo wyrównane do lewej prowadzi do większego przypomnienia marki. W szczególności średnie przypomnienie marki dla Logo Z Lewej strony wynosiło 39%, w przeciwieństwie do 21% dla wersji z prawej strony.
 • Loga wyrównane do lewej są bardziej prawdopodobne, że będą oznaczone jako ” unikalne.” Pomimo tradycyjnego umieszczania logo wyrównanego do lewej strony, respondenci byli bardziej skłonni oznaczyć logo wyrównane do lewej jako “unikalne” i “stylowe” niż takie, które pojawiło się po prawej stronie.

Lewica vs. Centrum

Nielsen Norman Group przeprowadziła dodatkowe badanie, aby dowiedzieć się, co się dzieje, gdy użytkownicy byli narażeni na logo dopasowane do środka. Przeprowadzili dwa różne testy, aby określić żywotność wyśrodkowanego logo.

W przeciwieństwie do testu A/B przeprowadzonego między logo dopasowanym do lewej i prawej strony, ta pierwsza ankieta zapewniła 50 użytkownikom jedną stronę detaliczną do interakcji. Osiem z tych stron miało wyśrodkowane logo, podczas gdy sześć miało lelogo dopasowane do ft. Następnie poproszono ich o wykonanie różnych zadań, które przetestowałyby ich łatwość korzystania z nawigacji i powrót do strony głównej.

Taki był rezultat:

 • Logo wyrównane do lewej są lepsze do nawigacji. W badaniu tylko 4% użytkowników nie udało się nawigować do domu jednym kliknięciem, gdy logo pojawiło się po lewej stronie. Jednak gdy logo było wyśrodkowane, 24% użytkowników nie udało się tam dotrzeć jednym kliknięciem.

W drugim z tych testów NNGroup zaprezentowało 128 użytkowników z pięcioma różnymi stronami internetowymi. Cztery z logotypów przedstawiały warianty logo po lewej lub po środku, podczas gdy Piąta strona zawierała logo wyrównane do prawej. Użytkownicy zostali następnie poproszeni o serię pytań w celu określenia przypomnienia marki.

Taki był rezultat:

 • Przypomnienie marki nie ma wpływu na różnicę między lewym lub środkowym logo. Pomimo przedstawiania użytkownikom odmian tego samego logo w różnych miejscach, brand recall był niespójny w tym porównaniu logo wyrównanego do lewej i wyśrodkowanego.

Zwycięzcą Jest…

Po przejrzeniu wyników badań nad rozmieszczeniem logo wydaje się, że logika przeważa:

Najlepiej w lewo.

Oto dlaczego:

 • Wiele osób nie myśli o szukaniu logo w prawym rogu strony internetowej, w związku z czym wycofanie marki może być poważnie zagrożone.
 • Wiele osób jest uwarunkowanych szukaniem nawigacji w jednym z górnych rogów witryny, więc umieszczenie logo i/lub nawigacji w centrum myli proces poruszania się po stronie internetowej.

Podsumowując, logo wyrównane do lewej strony są idealne, ponieważ znajdują się dokładnie tam, gdzie oko jest naturalnie rysowane.

Pamiętaj tylko, że głównym problemem projektowania stron internetowych powinno być zawsze doświadczenie użytkownika. Chociaż wyśrodkowane logo może wyglądać elegancko, prawdopodobnie nie jest idealne, jeśli masz więcej niż jedną stronę w swojej witrynie (i oczekujesz, że ludzie odwiedzą te inne strony). To samo dotyczy logo wyrównanego do prawej strony. Może się wydawać, że dajesz swojej witrynie wyjątkową przewagę, ale możesz zaszkodzić przypomnieniu sobie marki w tym procesie.

Ważne jest również, aby pamiętać, że nie liczy się tylko umieszczenie logo. Logo powinny być eksportowane w wysokiej jakości formacie plików, utworzone przy użyciu czytelnej czcionki i umieszczone na białej przestrzeni, aby obrazy tła, cienie i kolory nie mogły odciągnąć od nich uwagi.

Wrapping Up

Jeśli próbujesz kreatywnie zaprojektować swoją witrynę WordPress, istnieją inne sposoby, aby to zrobić. Możesz stworzyć zabójczą stronę docelową, dodać powiadomienia push lub zmienić przyciski CTA.

Jeśli to badanie pokazało nam coś, to jest to, że nie powinieneś mieszać się z umieszczeniem swojego logo. Lewa zawsze jest najlepsza.

Tagi: