Dlaczego Subdomeny Dla Multisite To Bardzo Zły Pomysł

Aaargh … co jest lepsze: subdomeny vs. podkatalogi?! Jedna strona mówi, że musimy używać subdomen dla wielu witryn, a inna mówi, nie ma mowy, to jest złe”. Co dev powinien zrobić?

… Lub użytkownika WordPress.

… Lub właściciel firmy eCommerce.

Czy kontrowersje kiedykolwiek się skończą?

Wybór między subdomenami a podkatalogami dla witryny Multipress jest załadowanym pytaniem. Wiemy. Pracujemy nad tym samym problemem od początku w 2005 roku.

Więc zakończmy tę debatę tutaj, teraz i raz na zawsze. Przynajmniej jeśli chodzi o korzystanie z WordPress Multisite.

W tym poście pokażę Ci, że debata nad subdomeną WordPress multisite vs subdirectory może się źle skończyć tylko dla biednych starych subdomen. W rzeczywistości subdomeny będą bardziej poobijane i walone w tej walce niż talerz smażonych kalmarów.

Kto Uważa, Że Sieć Subdomen WordPress Multisite To Dobry Pomysł?

Jeśli jeszcze nie dogoniłeś tej walki, po jednej stronie pierścienia mamy WordPress Multisite, bestię funkcji, która pozwala skonfigurować całą sieć witryn lub blogów WordPress za pomocą jednej instalacji.

Po przeciwnej stronie pierścienia znajduje się WordPress Multisite subdomen vs podkatalogów, dwugłowy Potwór zamknięty w odwiecznej walce z samym sobą o najwyższy domena-ation. Tak, wiem, szalone, prawda?

Chodzi o to, że…

Programiści stron internetowych i weekendowi wojownicy WordPress (i worriers) szukają w Internecie ostatecznej odpowiedzi na pytania takie jak:

 • Co jest lepsze do konfigurowania stron internetowych WordPress, subdomen lub podkatalogów?
 • Co jest lepsze do instalacji WP Multisite, subdomen lub podkatalogów?
 • Co jest lepsze dla SEO strony, subdomen lub podkatalogów?
 • Co jest lepsze dla [Wstaw tutaj cokolwiek], subdomen lub podkatalogów?

Teraz rozumiesz?

Różnica między podkatalogiem a subdomeną

Jeśli jesteś nowy i po prostu wszedłeś na arenę, szukając zapachu krwi, podkatalogi wyglądają tak: exampledomain.com/subdirectory, a subdomeny wyglądają tak: subdomain.exampledomain.com.

W instalacji wielostanowiskowej masz do wyboru konfigurowanie witryn takich jak ta:

Subdomena: site1.exampledomain.comsite2.exampledomain.comsite3.exampledomain.com, itp.

Albo w ten sposób:

Podkatalog: exampledomain.com/site1exampledomain.com/site2exampledomain.com/site3, itp.

Aby dowiedzieć się, która jest lepszą opcją dla WordPress Multisite, możemy zwrócić się do następujących źródeł:

 1. Twórca
 2. Władca
 3. Eksperci
 4. Prawda

Czekaj, co?

Zapytaj twórcę: subdomena vs Podkatalog dla WordPress Multisite?

Tim Berners Lee wynalazł World Wide Web, a kiedy skończył, powiedział, że jest dobra i będzie otwarta dla wszystkich.

On na pewno nie widział WordPress multisite nadchodzi, prawda?

Więc nie nadaje się do sędziowania tej walki … Następna!

Zapytaj Władcę

Oto, co powiedział analityk Google Webmaster Trends John Mueller w odpowiedzi na wiecznie zielone pytanie, które jest bardziej korzystne dla SEO: subdomeny lub podfoldery …

“Wyszukiwarka Google jest w porządku przy użyciu albo subdomeny lub podkatalogi.”

To zwięźle powiedziane. Ale tak naprawdę, kogo obchodzi, co Google myśli o twojej stronie?

Wszystko to rodzi więcej pytań (np. ” czy subdomeny zwiększą moje zarobki w AdSense?”) od użytkowników, którzy nigdy nie “złamie” tajnego algorytmu Google.

Więc ding dzwonek. Trzecia Runda!

Zapytaj Ekspertów

Wspaniałą rzeczą w pytaniu ekspertów jest to, że chociaż mogą nie dać nam ostatecznych odpowiedzi, z pewnością tworzą listy neato.

Przejdźmy do kilku szybkich rund z ekspertami i zróbmy podsumowanie zalet i wad korzystania z WordPress Multisite jako undercard, a następnie główne wydarzenie zalet i wad korzystania z subdomen vs podfolderów w sieci WordPress Multisite.

Zalety Korzystania Z WordPress Multisite

 • Możesz uruchomić sieć witryn lub blogów za pomocą jednej instalacji WordPress. Ułatwia to zarządzanie wieloma witrynami i administrowanie nimi.
 • Możesz zainstalować motywy i wtyczki raz i udostępnić je w sieci. To sprawia, że aktualizowanie motywów i wtyczek jest łatwiejsze i oszczędza czas (wyobraź sobie, że musisz zaktualizować ten sam motyw i wtyczki w wielu instalacjach WordPress)
 • Możesz zbudować firmę sprzedającą hostowane strony internetowe do wszelkiego rodzaju zastosowań i pobierać opłaty i subskrypcje, jednocześnie zarządzając wszystkim z centralnej lokalizacji.

Kiedy Nie Używać WordPress Multisite

 • Zarządzanie wieloma witrynami klientów na instalacji WordPress multisite może być kłopotliwe, zwłaszcza jeśli zdecydują się później hostować swoją witrynę u własnego dostawcy hostingu, instalować własne motywy lub wtyczki itp. Jeśli nie budujesz sieci witryn, które będą miały podobną funkcjonalność, nie wybieraj WordPress Multisite do zarządzania bardzo różnymi typami stron internetowych.
 • Witryny w instalacji wielostanowiskowej nie mogą mieć własnej oddzielnej bazy danych ani adresów IP. Nie używaj więc WP Multisite, jeśli Twoje witryny wymagają oddzielnych baz danych lub adresów IP.
 • Niektóre firmy hostingowe nie zapewniają niezbędnych wymagań serwera dla WordPress Multisite lub nie obsługują Multisite we wszystkich planach.  Jeśli jest to przypadek, w którym obecnie hostujesz i nie chcesz przełączać dostawców hostingu, nie używaj WP Multisite. Sprawdź nasze kulisy tego, czego potrzeba, aby hostować WordPress Multisite na poważną skalę.

Aby uzyskać bardziej szczegółowe spojrzenie na zalety i wady korzystania z WordPress Multisite zamiast uruchamiania wielu instalacji WordPress, przeczytaj nasz najlepszy przewodnik po WordPress Multisite.

Kiedy Używać Subdomen

 • Strony internetowe na subdomenach mogą mieć swój własny projekt, różne wtyczki itp.
 • Subdomeny trzymają rzeczy na tej samej domenie oddzielnie. Może to pomóc w brandingu, jeśli masz różne produkty lub sprzedajesz je w różnych regionach lub chcesz, aby różne obszary Twojej firmy były oddzielone (np. support.example.com lub members.example.com).
 • Dodanie dodatkowych subdomen nie kosztuje więcej, więc oszczędzasz pieniądze na nazwach domen.

Wady Korzystania Z Subdomen

 • Subdomeny to zupełnie inna strona internetowa.
 • Według Johna Muellera Google może potrwać trochę dłużej, aby dowiedzieć się, że używasz subdomen zamiast podfolderów, więc budowanie linków do stron w subdomenach trwa dłużej i wymaga więcej wysiłku.
 • Jeśli nie masz wystarczającej ilości treści na stronach skonfigurowanych na subdomenach, możesz przdecydowanie wyciśnij więcej soku z zawartości, utrzymując ją pogrupowaną za pomocą podkatalogów.
 • Niektóre usługi lub narzędzia, które pobierają opłatę za stronę internetową, mogą pobierać opłatę za każdą subdomenę oddzielnie (podczas gdy podkatalogi będą po prostu liczone jako jeden).
 • Subdomeny mają ograniczenia i wyzwania związane z obsługą SSL. Najprawdopodobniej będziesz musiał kupić droższy certyfikat SSL Wildcard.
 • Subdomeny mogą wpływać na wydajność hostingu i zwiększać ryzyko bezpieczeństwa (wyjaśnione poniżej).

Dlaczego Warto Używać Podkatalogów

 • Podkatalogi tworzą zunifikowaną feel dla wszystkich witryn hostowanych w domenie. Wygląda na to, że wszystko jest częścią tej samej domeny.
 • Nie musisz się martwić o tworzenie nowych domen lub zezwalanie na domeny wieloznaczne za pośrednictwem dostawcy hostingu.
 • Jest bardziej intuicyjny dla użytkowników przeszukujących Twoją witrynę. Co według Ciebie użytkownicy zapamiętają łatwiej? yoursite.com/support vs support.yoursite.com.
 • Może to być łatwiejsze dla rozwoju witryny i marketingu, zwłaszcza jeśli nie jesteś doświadczonym programistą lub marketerem internetowym.

Wady Korzystania Z Podkatalogów

OK, więc może malutką troską o używanie podkatalogów byłoby, gdyby-i to jest bardzo długi iiiifffff – jeśli witryna utworzona w podfolderze pasuje do ślimaka postu lub strony w domenie głównej.

Załóżmy na przykład, że tworzysz witrynę w mysecretfamilyrecipes.com i dodaj stronę “dzieci robią pożywne przekąski” z adresem URL mysecretfamilyrecipes.com/children-make-nutritious-snacks. Następnie tworzysz sieć wielostanowiskową i pozwalasz użytkownikom na konfigurowanie własnych witryn w podkatalogach.

Ktoś przychodzi i tworzy stronę o nazwie ” dzieci robią pożywne przekąski.”To wtedy będzie miał adres URL mysecretfamilyrecipes.com/children-make-nutritious-snacks.

Tak, to jest problem.

Prawda Dlaczego Używanie Subdomen Z Multisite Jest Złym Pomysłem

Podczas gdy eksperci SEO nadal bez końca debatują nad korzyściami płynącymi z używania subdomen vs podkatalogów, pozwól mi po prostu przejść do pościgu i dotrzeć do bolesnej prawdy.

Tak, prawda boli, ale musisz ją usłyszeć, więc oto ona:

Po co tworzyć wędkę na własne plecy używając subdomen?

Zgodnie z konwencjonalną mądrością, powinniśmy używać subdomen do oddzielania rzeczy od domeny głównej i podfolderów, aby utrzymać powiązane rzeczy razem.

Według mądrości Johna Muellera Google, jednak …

Google może potrwać trochę dłużej, aby dowiedzieć się, że używasz subdomen zamiast podfolderów, ale w dłuższej perspektywie nie ma znaczenia, który z nich wybierzesz.

Jeśli to nie ma znaczenia, który z nich wybrać, Dlaczego wybrać trudniejszą opcję, która zajmuje Google dłużej, aby dowiedzieć się?

A jak kupisz w argumencie “subdomeny poprawiają branding” to czy fajni konsumenci i schłodzeni użytkownicy naprawdę dbają o to, czy idą do princess.disney.com lub disney.com/princess kupić mrożony towar? Nie … więc odpuść. Niech. To. Idź. (Nawet Disney przełączył się z subdomen na podkatalogi.)

Możesz dołączyć do grup dyskusyjnych (lub komentować, jak w komentarzach poniżej) i debatować nad subtelnościami subdomeny WordPress multisite vs subdirectory korzyści SEO ad nauseam. Ale w końcu wszystko sprowadzi się do czasu i pieniędzy, gdzie ” człowiekagement “to czas, a “bezpieczeństwo” to pieniądze.

WP Multisite subdomeny wymagają więcej czasu zarządzania

Każda subdomena dodana do sieci Multisite to zupełnie inna strona internetowa.

Witryny zainstalowane na subdomenach wymagają więcej zasobów serwera do zarządzania i powinny być postrzegane jako oddzielne firmy.

Zarządzanie subdomenami w instalacji wielostanowiskowej wymaga również innych czasochłonnych zadań (na przykład musisz dodać każdą subdomenę jako oddzielną właściwość witryny w Google Search Console).

Pozwólcie, że pokażę wam przykład tego rodzaju szalonego zarządzania zaangażowanego w prowadzenie sieci wielostanowiskowej, o której mówię.

Zajrzyj na stronę Uniwersytetu Harvarda …

Harvard University Website
Strona Uniwersytetu Harvarda – https://www.harvard.edu.

Uniwersytety są doskonałym przykładem witryn, które mogą korzystać z WordPress multisite. Jeśli jednak przyjrzymy się, w jaki sposób zorganizowali swoją obecność w Internecie, sprawi to, że Twoja głowa będzie się kręcić.

Strona internetowa Harvardu wykorzystuje podfoldery, aby wysyłać odwiedzających do wielu kluczowych sekcji wymienionych na stronie głównej i grupować rzeczy pod główną domeną. Na przykład:

 • Wydział – harvard.edu/faculty
 • Personel – harvard.edu/staff
 • Studenci – harvard.edu/students
 • Rodzice – harvard.edu/parents
 • Goście – harvard.edu/on-campus/visit-harvard
 • Media – harvard.edu/media-relations

Jeśli jednak zapoznasz się z mapą uczelni, okaże się, że wiele wydziałów hostuje strony internetowe za pomocą subdomen:

 • Absolwenci – alumni.harvard.edu
 • Społeczność – community.harvard.edu
 • College – college.harvard.edu
 • Stomatologia – hsdm.harvard.edu
 • Wydział Sztuki i Nauk – fas.harvard.edu
 • Prawo – law.harvard.edu
 • Biblioteka – library.harvard.edu
 • Medyczne – hms.harvard.edu

Niektóre muzea Harvardu nie tylko prowadzą witryny pod własnymi subdomenami, ale niektóre nawet wydają się mieć subdomeny pod subdomenami. Na przykład:

 • Muzeum semickie – semiticmuseum.fas.harvard.edu
 • Fisher Museum At Harvard Forest – harvardforest.fas.harvard.edu

Dodatkowo niektóre części obecności w Internecie Harvarda, takie jak sieć blogów WordPress (blogs.harvard.edu) mieć strony zainstalowane w podkatalogach subdomeny:

 • Harvard Blockchain Lab – blogs.harvard.edu/blockchain
 • Programy kliniczne i Pro Bono – blogs.harvard.edu/clinicalprobono
 • Travel Experience – http://blogs.harvard.edu/travelexperience

Harvard University Blogs Section
Blogi Uniwersytetu Harvarda – http://blogs.harvard.edu.

Podczas gdy powyższa konfiguracja jest dobra dla dużych organizacji i instytucji, takich jak Harvard i wiele innych uniwersytetów, czy możesz zobaczyć, ile oddzielnych instalacji musi być zarządzanych? Zarządzanie tym wymaga ogromnej ilości zasobów.

Jeśli masz coś mniej niż nieskończone zasoby, a każda opcja korzystania z subdomen lub podkatalogów przyniesie Ci ten sam wynik, czy nie wybrałbyś bardziej opłacalnej opcji, która jest również łatwiejsza do zarządzania? To z pewnością zaszkodziłoby Twojemu biznesowi mniej, prawda?

Mówiąc o sposobach na uniknięcie getting Chłosta, rzućmy okiem na inny główny powód, dla którego wybór subdomen w sieci multisite jest bardzo złym pomysłem.

Subdomeny WP Multisite zwiększają ryzyko bezpieczeństwa

Hostujemy miliony witryn na naszych platformach hostingowych Edublogs, CampusPress i Enterprise WordPress.

Edublogs.org
Hostujemy miliony stron na Edublogs … i powinniśmy wiedzieć lepiej!

Ronnie Burt, który kieruje naszymi usługami hostingowymi i edukacyjnymi, mówi, że edublogs.org jest przykładem instalacji subdomeny i że zespół często ” żałuje, że robi to w ten sposób.”

Oto kilka powodów, dla których Ronnie żałuje korzystania z subdomen w Edublogach i innych sieciach, które hostujemy:

 • Subdomeny mają ograniczenia i wyzwania związane z obsługą SSL. Jednym z tych wyzwań jest to, że aby obsługiwać domenę przez HTTPS, należy przesłać certyfikat SSL “Wildcard” dla domeny lub certyfikat obejmujący wszystkie domeny i subdomeny, z których planujesz korzystać, z dodatkowym kosztem. Dodatkowo, gdy mapowanie domeny jest wprowadzane, to się naprawdę szybko komplikuje.
 • Subdomeny zwykle widzą większy legalny ruch botów i robotów, co może zwiększyć obciążenie i zmniejszyć wydajność (lub wymagać większych planów hostingowych). *
 • Z naszego doświadczenia wynika, że subdomeny mogą utrudnić i zwiększyć koszty zapobiegania atakom DDOS i ich łagodzenia.
 • Inne problemy obejmują niekompatybilność z większością WAF-ów lub CDN w chmurze (Cloudflare, Sucuri, StackPath itp.)

* Dzieje się tak dlatego, że boty i roboty widzą każdą subdomenę jako oddzielną instalację WordPress i mogą indeksować każdą subdomenę jednocześnie. Tak więc, jeśli szukają kilku exploitów lub ataku na poświadczenia, będą próbować go ponownie i ponownie dla każdej subdomeny, często równolegle. Wystarczy, że pojedyncza witryna WordPress poradzi sobie z tego rodzaju obciążeniem botów, ale pomnóż to przez witryny 10, 100 lub 1000, a będziesz miał poważne problemy.

To samo dotyczy robotów indeksujących, takich jak Googlebot. Dostosowują One prędkość indeksowania na domenę do tego, co może obsłużyć Twoja witryna. Ale w przypadku subdomen widzą każdą witrynę jako inną, więc mogą przytłaczać zasoby serwera.

Nasz CEO, James Farmer wyraża również ubolewanie z powodu wyboru subdomeny dla witryny deweloperskiej WPMU, ale te powody mają głównie związek z tym, jak unsexy wygląda nasz adres URL subdomeny. W tym momencie należy zauważyć, że można zmienić WordPress Multisite do podkatalogów lub subdomen bez błędów. Lepiej jednak, żebyś tego nie robił, i najlepiej będzie, jeśli wybierzesz jedną i pozostaniesz przy niej.

Ponadto, jeśli “sexy” jest tym, czego szukasz w swoich domenach, mapowanie domen może rozwiązać Twoje problemy.

Werdykt: Subdomeny Są Bardzo Złe, Nie Ma Dobrego Pomysłu

Ucz się na błędach. Jeśli planujesz skonfigurować sieć wielostanowiskową WordPress i masz problemy z wyborem między używaniem subdomen lub podkatalogów dla swoich witryn, spójrz poza argumenty SEO, które Google twierdzi, że i tak jest po prostu kwestią sporną.

Wybierz opcję, która spowoduje mniej bólu i zaoszczędzić czas i pieniądze zarządzania to wszystko.

A jeśli nadal nie możesz się zdecydować, wybierz opcję, która wygląda bardziej sexy.

Tagi: