WordPress Multisite: subdomeny lub podkatalogi?

Po aktywowaniu wielu witryn w instalacji WordPress musisz wziąć pod uwagę wiele rzeczy, takich jak to, czy pozwolisz użytkownikom tworzyć własne witryny, jakie motywy i wtyczki udostępnisz w sieci oraz ustawienia rejestracji.

Ale jedyną decyzją, która jest trudna do odwrócenia, jest użycie subdomen lub podkatalogów w sieci.  Przełączanie między poddomenami a podkatalogami jest czasochłonne i trudne – i czegoś najlepiej unikać.

To ważne, żebyś zrobił to dobrze za pierwszym razem.

W tym poście pomogę ci w tym, wyjaśniając różnice między subdomeną WordPress Multisite a instalacją podkatalogu. Przyjrzę się również niektórym scenariuszom, w których możesz potrzebować wielu stron, i zidentyfikuję, która z subdomen i podkatalogów może być lepsza dla każdej z nich. Zidentyfikuję również te scenariusze, w których nie masz wyboru.

Więc zaczynajmy!

Subdomena a Podkatalog-jaka jest różnica?

Subdomeny i podkatalogi WordPress odnoszą się do struktury adresów URL używanych dla każdej z witryn w sieci Multisite. Nie odpowiadają one miejscu, w którym serwer przechowuje witryny, ale sposobowi, w jaki WordPress tworzy dla nich adresy URL.

wordpress sister with subdirectory structure shown in url
Ta strona demonstracyjna w mojej sieci osobistej używa struktury podkatalogu.

Załóżmy, że masz sieć o nazwie mynetwork.com. Jeśli skonfigurujesz go do działania na subdomenach, witryna o nazwie myblog będzie miał adres myblog.mynetwork.com. Ale jeśli skonfigurujesz go do działania na podkatalogach, adres URL tego bloga będzie mynetwork.com/myblog.

Strony o nazwie ‘O mnie’ na Twoim myblog strona będzie miała adres URL myblog.mynetwork.com/about-me na subdomenach, natomiast na podkatalogach będzie mynetwork.com/myblog/about-me.

Używa tej samej struktury dla każdej witryny w sieci – nie można wybierać i miksować. Więc kiedy już wybierzesz, wszystkie będą takie same.

Które wybierzesz zależy od kilku rzeczy:

  • Niezależnie od tego, czy Twoja sieć jest na nowej instalacji WordPress, czy na ustalonej.
  • Niezależnie od tego, czy Twoja sieć jest przeznaczona dla twoich osobistych witryn, czy witryn, które pozwolisz innym osobom skonfigurować lub kupić.
  • Czy używasz przekierowania domeny.
  • Twój hosting – czy możesz skonfigurować subdomeny?
  • Lokalizacja witryny-na lokalnym lub zdalnym serwerze lub w podkatalogu.
  • I wreszcie, będzie to zależeć po części od Twoich preferencji.

Spójrzmy na każdy z tych scenariuszy.

Nowe vs. ustalone instalacje WordPress

Jeśli aktywujesz Multisite w nowej instalacji WordPress, to do ciebie należy decyzja między poddomenami a podkatalogami. Ale jeśli masz ustaloną witrynę, musisz wymusić użycie subdomen. Tak więc, jeśli Twoja strona ma ponad miesiąc, nie będziesz miał wyboru.

Dzieje się tak dlatego, że może dojść do kolizji między adresami podkatalogów witryn utworzonych w nowej sieci a zawartością już dodaną do witryny. Wyobraź sobie, że stworzyłeś stronę w mygreatsite.com i dodałem stronę o nazwie” WordPress is Awesome ” z adresem URL mygreatsite.com/wordpress-is-awesome. Następnie tworzysz sieć wielostanowiskową i pozwalasz użytkownikom tworzyć własne witryny w podkatalogach. Ktoś przychodzi i tworzy witrynę o nazwie “WordPress jest niesamowity”, która miałaby adres URL mygreatsite.com/wordpress-is-awesome (na razie zapomnij o problemach z prawami autorskimi). Widać, że to byłby problem.

Więc zamiast tego jesteś zmuszony do korzystania z subdomen, a nowa strona śpiewająca pochwały WordPressa byłaby na wordpress-is-awesome.mygreatsite.com. Bez starć.

Po zakończeniu aktywacji wielu witryn możesz przełączać się między instalacjami subdomeny i podkatalogów.

Sieci osobiste a publiczne

Prowadzę Trzy Sieci Multisite. Dwa z nich są przeznaczone dla stron klientów, a jeden do użytku osobistego. Jedna z nich działa na subdomenach, czyli ta, która pozwala klientom tworzyć własne witryny. Dwa działają na podkatalogach – jeden, który używa przekierowania domeny (z czego więcej wkrótce), a drugi to moja osobista strona.

Powód, dla którego używam subdomen dla witryn utworzonych przez klientów i podkatalogów dla moich witryn jest dwojaki. Po pierwsze, subdomeny nadają bardziej profesjonalny charakter usługom, które oferuję moim klientom. Większość z nich używa przekierowania domeny do przekierowania na mój adres IP, ale wiem, że jeśli tego nie zrobią, będą mieli nazwę domeny zaczynającą się od ich marki, a nie mojej. Po drugie, podkatalogi są łatwiejsze w pracy, więc to jest to, czego używam w mojej witrynie, gdzie jest to mniejszy problem.

Edublogs admin screen showing WordPress Multisite subdomain URL
Edublogs umożliwia użytkownikom tworzenie własnych witryn, dzięki czemu korzysta z subdomen

Korzystanie z podkatalogów oznacza, że nie musisz się martwić o tworzenie nowych domen lub zezwalanie na domeny wieloznaczne za pośrednictwem dostawcy hostingu, a to po prostu ułatwia sprawę. Dla mnie oznacza to również, że witryny w mojej sieci osobistej mają adresy URL, które odzwierciedlają adres URL w przeciwnych numerach na mojej lokalnej kopii sieci. Jeszcze raz, więcej o tym później.

Przekierowanie Domeny

Jeśli wszystkie witryny w Twojej sieci korzystają z naszego bezcennego przewodnika mapowania domen, aby przekierować własne unikalne domeny do każdej witryny, to jeśli chodzi o odwiedzających, nie ma znaczenia, czy używasz subdomen lub podkatalogów. Dzieje się tak dlatego, że nikt nigdy nie zobaczy “prawdziwego” adresu URL dla witryn w Twojej sieci.

An infographic showing what a WordPress Multisite Network is

Jeśli więc tworzysz sieć (taką jak Moja) z witrynami, które będą miały przekierowane do nich domeny, użyj dowolnej z subdomen lub podkatalogów, które wolisz – lub w zależności od tego, do czego jesteś zmuszony, jeśli tak jest.

Osobiście używam podkatalogów w mojej sieci z przekierowanymi domenami, już opisałem.

Hosting wyzwania z WordPress Multisite subdomeny

Niektórzy dostawcy hostingu utrudnią Ci pracę z subdomenami.

Mogą one pobierać dodatkowe opłaty za skonfigurowanie subdomen na koncie, mogą nie dać dostępu do cPanel, w którym można skonfigurować własne subdomeny, lub mogą nie zezwalać na tworzenie subdomen wieloznacznych.

Subdomena wieloznaczna jest używana podczas tworzenia subdomeny o nazwie */mynetwork.com, zamiast konfigurowania każdej subdomeny indindywidualnie. Jeśli używasz subdomen i oferujesz Tworzenie witryny użytkownikom, potrzebujesz poddomeny wieloznacznej.

cPanel domain editing options
Jeśli chcesz korzystać z subdomen, musisz być w stanie edytować je w cPanel lub podobnym systemie.

Jeśli więc chcesz korzystać z subdomen, najpierw sprawdź, czy twój dostawca hostingu na to pozwala. Jeśli nie, będziesz musiał użyć podkatalogów-lub przełączyć się na lepszego dostawcę hostingu (wskazówka: WPMU DEV Hosting obsługuje subdomeny wieloznaczne, a wszystkie nasze wtyczki premium są również kompatybilne z wieloma witrynami).

Sieci przechowywane w podkatalogu

Większość sieci wielostanowiskowych jest instalowana w katalogu głównym witryny. Oznacza to, że jeśli kupiłeś plan hostingowy za pomocą mygreatsite.com, to będzie adres URL Twojej witryny bazowej w sieci.

Ale jeśli zainstalowałeś WordPress Multisite w podkatalogu, nie możesz używać subdomen. Tak więc, jeśli masz już jedną instalację w miejscu mygreatsite.com i dodajesz kolejną instalację WordPress w podkatalogu działającym na wielu stronach, a jego adres będzie mygreatsite.com/mynetwork.

Jeśli tak jest, musisz użyć podkatalogów, co oznacza, że witryna, którą tworzysz w nowej sieci, będzie w mygreatsite.com/mynetwork/my-new-site. Utworzenie podkatalogu byłoby tutaj niemożliwe, ponieważ musiałoby to znajdować się pod adresem takim jak mygreatsite.com/my-new-site.mynetwork. Co po prostu nie działa.

Sieci lokalne a Zdalne

Jeśli konfigurujesz lokalną sieć wielostanowiskową na swoim komputerze, jak w powyższym przykładzie, musisz użyć podkatalogów. Dzieje się tak dlatego, że lokalna instalacja WordPress zawsze będzie w samym podkatalogu – nigdy nie będzie w katalogu głównym komputera.

Jest to jeden z powodów, dla których wolę zdalnie używać podkatalogów. Oznacza to, że moje adresy URL są jak najbardziej spójne między lokalnymi i zdalnymi wersjami moich sieci, co ułatwia migrację bazy danych.

Twoja Strona, Twój Wybór

Już określiłem swoje preferencje, które dotyczą podkatalogów. Ale to nie znaczy, że nie ma czasów, kiedy używam subdomen. Sieci, które umożliwiają użytkownikom tworzenie własnych witryn, zawsze będą wyglądać bardziej profesjonalnie dzięki strukturze subdomen. Tego używamy w Edublogs.

edublogs main website
W Edublogs używamy subdomen, ponieważ jest to lepsze dla użytkowników

Jeśli Twoja sieć nie ma żadnych ograniczeń i nie jesteś zmuszony do korzystania z jednej lub drugiej z dwóch opcji, możesz przejść zgodnie ze swoimi preferencjami. Ale jeśli będziesz hostować witryny klientów w swojej sieci, warto również rozważyć, jakie mogą być ich preferencje.

Możesz również sprawdzić, dlaczego subdomeny dla wielu witryn są bardzo złym pomysłem przed podjęciem decyzji.

Wybór między subdomenami a podkatalogami nie musi być trudny

Kiedy aktywujesz Multisite, aby utworzyć pierwszą sieć i natkniesz się na opcję subdomen lub podkatalogów, może to być zniechęcające. Ale jeśli zastosujesz się do tego przewodnika, powinieneś być w stanie wybrać odpowiedni dla swojej sieci, zarówno teraz, jak i (co ważne). Istnieje kilka kryteriów, które musisz rozważyć, ale jeśli poświęcisz czas na określenie, które opcja jest najlepsza dla Twojej sieci, a następnie pozwoli Ci zaoszczędzić długi proces przełączania w późniejszym terminie.

Tagi: