Brodawki wirusowe to małe i nieszkodliwe zmiany skórne, pojawiające się najczęściej na stopach i dłoniach. Powstają na skutek przedostania się do organizmu wirusa HPV, którym można zarazić się od drugiej osoby. Z reguły powodują one tylko dyskomfort, jednak w niektórych przypadkach mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia nowotworu.
Skonsultuj ze specjalistą zmiany skórne, aby zapobiec poważnej chorobie!
Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego w przypadku pojawienia się niepokojących zmian skórnych, czy brodawek warto nie czekać i udać się do specjalisty. Może być nim dermatolog lub chirurg, który od razu po postawieniu diagnozy może przekierować Cię na dalszy etap leczenia. Z reguły obejmuje on chirurgiczne usuwanie brodawek Wrocław. Zabieg może zostać przeprowadzony również laserowo, czy przy pomocy krioterapii. Wybór metody leczenia nie zawsze jest jednak uzależniony od preferencji pacjenta. W głównej mierze zależy od rodzaju, wielkości oraz innych charakterystycznych cech powstałej brodawki. To właśnie konsultacja u specjalisty pomoże dobrać odpowiednią metodę. W trakcie spotkania z chirurgiem uzyskasz odpowiedzi na wszelkie interesujące Cię kwestie. Profesjonalista dokładnie opisze Ci przebieg całego zabiegu, a także poda zalecenia pozabiegowe, dzięki którym miejsce pozabiegowe szybko i dobrze się zagoi.
Czy każda brodawka kwalifikuje się do chirurgicznego usunięcia?
Jak już wspominaliśmy, brodawki można usunąć przy pomocy różnych metod oraz technik. Wybór, właściwej zależy głównie od rodzaju zmiany, którą poprawnie ocenić może wyłącznie doświadczony specjalista. Warto przy tym wiedzieć, że brodawki różnią się między sobą wyglądem, lokalizacją oraz rodzajem. Najczęściej na naszej skórze pojawiają się brodawki:
- płaskie;
- nitkowate;
- zwykłe;
- stóp, czyli tzw. kurzajki;
- kłykciny kończyste.
Z reguły nie są one groźne, jednak gdy pojawiają się na stopach lub dłoniach, to szybko rozprzestrzeniają się po ciele, a nawet zarażają inne osoby. Nie warto zatem tego ignorować — zwłaszcza jeżeli czujemy dyskomfort.
Brodawek nie należy przy tym samodzielnie diagnozować, ani tym bardziej leczyć. Pamiętaj, że zmiany skórne nie zawsze muszą od razu prowadzić do poważnych chorób. Niemniej jednak warto na bieżąco sprawdzać dokładnie swoje ciało, a w razie zlokalizowania niepokojących zmian, których kształt lub kolor z czasem się zmienia, koniecznie skonsultuj je z doświadczonym specjalistą.