Co to jest: Absolutna ścieżka

Czasami określana jako ścieżka pliku lub pełna ścieżka, ścieżka bezwzględna to lokalizacja katalogu lub pliku na komputerze. Zawiera katalog główny, a także wszystkie inne podkatalogi, które zawierają plik lub katalog. Ścieżki są szeroko używane w systemach operacyjnych do reprezentowania relacji między plikami i katalogami. Są również niezbędne do działania internetu i stanowią podstawę adresów URL.

Oprócz ścieżek bezwzględnych istnieją również ścieżki względne. Definiują one położenie pliku względem katalogu roboczego lub katalogu, w którym aktualnie się znajdujesz. Ścieżki bezwzględne używają katalogu głównego, który zwykle znajduje się na górze drzewa plików. Oznacza to, że bez względu na katalog, w którym aktualnie się znajdujesz, zawsze możesz użyć tej ścieżki do zlokalizowania zasobu w systemie.

Aby podać kilka przykładów, w systemach operacyjnych opartych na Linuksie i Uniksie oraz serwerach WWW ścieżka bezwzględna zwykle zaczyna się od ukośnika / . Każdy katalog jest następnie oddzielany ukośnikami.

Przykład:

 /home/john/www/blog/index.php 

W systemach operacyjnych opartych na Microsoft Windows i serwerach WWW zwykle zaczyna się od litery dysku i jest oddzielony ukośnikami odwrotnymi.

Przykład:

 C:  Windows  Users  john  html  docs  blog  index.php 

W Internecie adresy URL są zgodne z konwencją Uniksa polegającą na używaniu ukośników do oddzielania plików i katalogów na serwerach.