Wix vs WordPress – który z nich jest lepszy? (Plusy i minusy)

Czy próbujesz zdecydować między Wix a WordPress, aby zbudować swoją stronę internetową? Chociaż WordPress jest najpopularniejszym narzędziem do tworzenia witryn internetowych na świecie, nie jest to jedyna opcja.

Po obejrzeniu reklam telewizyjnych Wix , niektórzy z naszych użytkowników poprosili nas o szczegółowe porównanie Wix i WordPress, aby dowiedzieć się, który wybór jest lepszy.

W tym artykule porównamy Wix i WordPress i podkreślimy zalety i wady. Mamy nadzieję, że dzięki tej recenzji i porównaniu Wix będziesz w stanie zdecydować, która platforma jest odpowiednia dla Twoich potrzeb.

Comparing Wix vs WordPress

Uwaga: W tym artykule porównano Wix vs Self Hosted WordPress.org NOT WordPress.com. Zobacz różnicę między witrynami WordPress.org z własnym hostingiem a witrynami WordPress.com .

Podzieliliśmy to porównanie na 7 kategorii:

Zobaczmy, jak Wix i WordPress zajmują pozycje w każdej z tych kategorii.

1. Ceny i koszty

Koszt budowy witryny jest ważnym czynnikiem przy wyborze platformy do tworzenia witryn. Całkowite koszty rozwoju i utrzymania witryny będą całkowicie zależeć od Twoich potrzeb. Naszym celem jest upewnienie się, że możesz zrobić wszystko, czego potrzebujesz w ramach swojego budżetu.

Porównajmy ceny Wix i WordPress, aby dowiedzieć się, który z nich daje większy zwrot z każdej zainwestowanej złotówki.

Porównanie cen Wix:

Wix oferuje darmowy podstawowy program do tworzenia stron internetowych. Ma to jednak dwie poważne wady.

Po pierwsze, dodaje reklamy marki Wix na górze i na dole Twojej witryny. Po drugie, nie możesz użyć niestandardowej nazwy domeny dla swojej witryny, więc adres Twojej witryny będzie następujący: nazwa_użytkownika.wix.com/ nazwa_witryny

Poza tym podstawowy plan nie oferuje niezbędnych dodatków, takich jak Google Analytics, Favicons, eCommerce itp. Aby usunąć reklamy i uzyskać dodatkowe funkcje z ich rynku aplikacji, musisz uaktualnić do jednego z plany premium, które oferują.

Każdy plan premium Wix ma inne ograniczenia pamięci masowej i przepustowości. Możesz płacić co miesiąc lub wybrać abonament roczny.

Wix Pricing Plan

Najlepsze plany wartości na Wix to plan Unlimited (12,50 $ / miesiąc).

Jeśli potrzebujesz funkcji handlu elektronicznego i funkcji biznesowych, musisz wybrać plan biznesowy i e-commerce.

Wix eCommerce and business plans

Ceny dla małych firm i planów handlu elektronicznego zaczynają się od 17 USD miesięcznie.

Niezależnie od tego, który plan wybierzesz, ten koszt nie obejmuje żadnych aplikacji, które później zdecydujesz się kupić na rynku aplikacji Wix do wykorzystania na swojej stronie internetowej.

Porównanie cen WordPress:

Oprogramowanie WordPress jest oprogramowaniem typu open source i jest dostępne bezpłatnie dla każdego.

Często jesteśmy pytani o dlaczego WordPress jest darmowy i na czym polega haczyk?

Cóż, największym problemem jest to, że potrzebujesz własnej domeny i hostingu internetowego , aby ją zainstalować.

Istnieje kilku dostawców hostingu WordPress, z których możesz wybierać. Zobacz nasz przewodnik na temat , jak wybrać najlepszą firmę hostingową WordPress .

W zależności od budżetu, możesz zacząć od podstawowego planu z dostawcą hostingu WordPress, takim jak Bluehost , który będzie kosztował 2,75 USD miesięcznie i zawiera bezpłatną niestandardową nazwę domeny.

Bluehost WordPress hosting

Jeśli pozwala na to budżet, możesz użyć zarządzanego dostawcy hostingu WordPress , takiego jak WP Engine , który kosztuje 29 USD miesięcznie.

Koszt witryny WordPress wzrośnie, jeśli zdecydujesz się korzystać z motywów lub wtyczek premium WordPress (podobnie jak w aplikacjach w WordPress).

Istnieją jednak tysiące darmowych motywów i wtyczek WordPress, których możesz użyć w celu obniżenia kosztów. Możesz dodać dowolną funkcję do swojej witryny WordPress za pomocą wtyczki bez uaktualniania planu hostingowego.

Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszym przewodnikiem , ile kosztuje utworzenie witryny internetowej WordPress .

WordPress zapewnia pełne wsparcie dla handlu elektronicznego po wyjęciu z pudełka. Możesz zainstalować wtyczkę WooCommerce, aby utworzyć sklep internetowy na swojej stronie. Podobnie jak WordPress, sam WooCommerce jest darmowy i oparty na otwartych źródłach.

Aby uzyskać więcej informacji, zobacz nasz artykuł , ile kosztuje zbudowanie witryny eCommerce .

Wniosek:

WordPress pokonuje Wix elastycznymi planami dostępnymi od różnych firm hostingowych. Koszt zależy od tego, ile zasobów używasz, a możesz swobodnie korzystać ze swojej witryny WordPress w dowolny sposób.

2. Łatwość użytkowania

Większość początkujących wybiera Wix lub WordPress, ponieważ nie chcą zatrudniać projektanta witryn internetowych. Zarówno Wix, jak i WordPress umożliwiają tworzenie stron internetowych bez nauki kodowania.

Zobaczmy, który z nich jest łatwiejszy w użyciu dla początkujących bez doświadczenia w kodowaniu.

Wix:

Wix zawiera potężne i łatwe w użyciu narzędzia do tworzenia własnej strony internetowej. Oferuje prosty interfejs typu „przeciągnij i upuść”, w którym możesz wybrać dowolny element w witrynie i rozpocząć jego edycję w interfejsie WYSIWYG.

Wix Editor

Możesz przeciągać i upuszczać elementy w dowolnym miejscu witryny, zmieniać kolejność elementów na stronach, pisać zawartość i dodawać multimedia w przyjaznym dla użytkownika środowisku. Wielu początkujących uznałoby tę funkcję za błogosławieństwo, ponieważ chroni ich przed zajmowaniem się kodem.

WordPress:

WordPress zawiera niesamowicie potężny edytor bloków WordPress , który umożliwia edycję stron z podglądem na żywo.

Pozwala to na tworzenie oszałamiających wizualnie układów poprzez dodawanie bloków. Istnieją bloki dla wszystkich typowych elementów, takich jak tekst, nagłówki, przyciski, obrazy tła, galerie i nie tylko.

WordPress editor

WordPress zapewnia również dostęp do tysięcy motywów (szablonów witryn internetowych) do wykorzystania w witrynie. Każdy z nich można również w pełni dostosować za pomocą narzędzia do dostosowywania motywów na żywo.

WordPress customizer

Potrzebujesz jeszcze więcej sposobów bezkodowej edycji wizualnej witryny? WordPress posiada jedne z najbardziej intuicyjnych wtyczek do tworzenia stron typu „przeciągnij i upuść” . Ten edytor typu „przeciągnij i upuść” zapewnia jeszcze więcej narzędzi do tworzenia profesjonalnie wyglądających witryn internetowych bez pisania kodu.

Na przykład możesz użyć kreatora stron, takiego jak SeedProd lub Divi , który umożliwia tworzenie całkowicie niestandardowych witryn internetowych bez pisania kodu.

SeedProd Page Builder

Wszystkie te opcje dają dużo więcej możliwości i narzędzi do edycji twojej witryny.

Wniosek:

Istnieje różnica, jeśli chodzi o łatwość użycia między Wix i WordPress. Oba oferują łatwe bez kodu sposoby pisania treści, tworzenia stron oraz zarządzania witrynami biznesowymi i eCommerce.

Wix wykonuje świetną robotę dzięki interfejsowi edytora, ale brakuje mu zaawansowanych możliwości. WordPress oferuje łatwość użytkowania, którą można rozszerzyć za pomocą odrobiny krzywej uczenia się, co jest świetne na dłuższą metę.

3. Projekt i układ

Projekt i układ Twojej witryny odgrywają ważną rolę w Twoim sukcesie. Każdy właściciel witryny potrzebuje projektu internetowego, który będzie nie tylko atrakcyjny, ale także przyjazny dla użytkownika i wyróżniający jego markę.

Wix:

Wix zawiera ponad 900+ gotowych szablonów do wyboru. Wszystkie projekty Wix są w pełni responsywne i napisane w HTML5. Korzystając z wbudowanych narzędzi, możesz dalej modyfikować projekt witryny, zmieniać układ i przestawiać elementy według własnego uznania.

Wix website templates

Dostępne są projekty dla każdego rodzaju witryny. Szablony są podzielone na kategorie, takie jak biznes, eCommerce, hobby, sztuka i rzemiosło, osobiste itp.

Jedną dużą wadą jest to, że po wybraniu szablonu nie można go zmienić. Możesz go modyfikować i dostosowywać tak bardzo, jak chcesz, używając tylko wbudowanych narzędzi, ale nie możesz przejść do innego szablonu.

WordPress:

Istnieją tysiące darmowych i płatnych motywów dostępnych dla WordPress. Darmowe motywy mają ograniczone wsparcie, ale przechodzą również rygorystyczny proces recenzji. Płatne motywy zazwyczaj oferują więcej funkcji i są wyposażone w opcje pomocy technicznej premium.

WordPress themes

Motywy WordPress obejmują zarówno małe witryny osobiste, jak i pełnoprawne witryny eCommerce. Większość motywów ma własne wbudowane opcje dostosowywania. Możesz także użyć jednej z wielu wtyczek do stylizacji, aby dalej stylizować lub dostosowywać motywy WordPress.

Użytkownicy mogą pobierać darmowe motywy z katalogu WordPess.org. W przypadku płatnych motywów istnieje kilka sklepów z motywami WordPress, takich jak Astra , StudioPress , Themify , CSSIgniter i inne. Zobacz naszą listę najlepszych komercyjnych sklepów z motywami WordPress .

Ponadto możesz zatrudnić programistę lub nauczyć się tworzyć całkowicie niestandardowy motyw dla swojej firmy.

Istnieją również wtyczki, takie jak SeedProd , wtyczka do tworzenia stron docelowych , która umożliwia szybkie wdrożenie witryny internetowej, strony sprzedaży, strony produktu, a nawet strony, która pojawi się wkrótce, niezależnie od którego motywu używasz.

Co ważniejsze, możesz zmienić motyw WordPress w dowolnym momencie i użyć innego motywu. Dzięki temu projekt Twojej witryny internetowej może się rozwijać i ewoluować wraz z Twoją firmą.

Wniosek:

WordPress ma znacznie większy zakres motywów i układów projektowych niż Wix. Użytkownicy WordPress mogą również łatwo zmieniać motywy lub dostosowywać je tak, jak chcą, bez żadnych ograniczeń.

4. Wtyczki i aplikacje

Wtyczki i aplikacje są jak rozszerzenia innych firm, których możesz używać ze swoją platformą, aby dodawać więcej funkcji.

Wix nazywa je aplikacjami, aw ekosystemie WordPress są nazywane wtyczkami .

Porównajmy aplikacje i wtyczki dostępne na obu platformach i co można z nimi zrobić.

Wix:

Wix zawiera prawie 200+ aplikacji, które możesz dodać do swojej witryny. Te aplikacje oferują szeroki zakres funkcji, takich jak dodawanie formularzy kontaktowych, galerii, komentarzy, przycisków mediów społecznościowych, marketing e-mailowy i tak dalej.

Wix App Marketplace

Wiele aplikacji jest bezpłatnych lub ma wersję lite. Inne aplikacje wymagają miesięcznych płatności i różnią się cenami. Mimo że zbiór aplikacji jest ograniczony, obejmują one funkcje, o które najczęściej proszą właściciele witryn.

WordPress:

W chwili pisania tego artykułu w samym katalogu wtyczek WordPress.org dostępnych jest ponad 58 000 darmowych wtyczek. Nie wspominając o wtyczkach premium dostępnych na innych rynkach.

WordPress plugins

Mówi się: jeśli możesz wymyślić jakąś funkcję, prawdopodobnie istnieje wtyczka WordPress, która to umożliwia.

Niezależnie od tego, czy chcesz utworzyć formularz kontaktowy , zainstalować Google Analytics , utworzyć witrynę członkostwa , czy sprzedawać kursy online , jest do tego wtyczka.

Z WordPressem możesz zrobić wszystko, co tylko zechcesz. Istnieje wiele darmowych i płatnych wtyczek, za pomocą których możesz zbudować stronę swoich marzeń.

Wniosek :

WordPress z łatwością pokonuje Wix również w tym obszarze. Mimo że biblioteka aplikacji Wix rośnie, jest nadal ograniczona w porównaniu z ogromnym wyborem dostępnym dla użytkowników WordPress.

5. Wix vs WordPress – Który z nich jest lepszy do blogowania?

Wielu użytkowników szuka łatwiejszej platformy do rozpoczęcia blogowania . Wix i WordPress mogą być używane do tworzenia blogów. Zobaczmy, który z nich robi to lepiej.

Blogowanie z Wix

Wix umożliwia łatwe dodanie sekcji bloga do Twojej witryny. Zawiera wszystkie podstawowe funkcje blogowania, z których będziesz często korzystać. Na przykład kategorie i tagi, zdjęcia i filmy, archiwa itp.

Blogging with Wix

Komentarze na blogach Wix są powolne i nie są tak łatwe w zarządzaniu jak WordPress. Wielu użytkowników w końcu instaluje zewnętrzne systemy komentowania, takie jak Facebook lub Disqus, oba wymagają od użytkowników tworzenia kont.

Brakuje również kilku funkcji, takich jak datowanie postów, tworzenie prywatnych postów i wiele innych.

Interfejs do pisania postów na blogu nie jest tym samym, co kreator stron internetowych Wix. Zamiast tego używa zwykłego edytora tekstu, który jest bardzo ograniczony pod względem opcji formatowania.

Blogowanie z WordPress

WordPress zaczynał jako platforma blogowa i ewoluował w pełnowymiarowy kreator stron internetowych. Obecnie obsługuje prawie 40% wszystkich witryn internetowych.

Posiada wszystkie funkcje blogowania, których będziesz potrzebować, takie jak natywny system komentowania i wszystkie inne zaawansowane funkcje, których brakuje w Wix.

Editing blog posts in WordPress

Jest wyposażony w potężny edytor bloków Gutenberga , który umożliwia tworzenie pięknych układów postów na blogu.

Co najważniejsze, możesz rozszerzyć swój blog za pomocą wtyczek i dodać dowolną funkcję, o której pomyślisz.

Wniosek

WordPress całkowicie przyćmiewa Wix jako platformę do blogowania. Blogi Wix są zbyt proste i brakuje im kilku ważnych funkcji. Jeśli myślisz o założeniu bloga , to Wix nawet nie zbliża się do WordPressa.

6. Porównanie e-commerce Wix i WordPress

Sprzedawanie rzeczy online to kolejna ważna funkcja, której szuka większość początkujących. Zobaczmy, jak porównuje się WordPress i Wix w handlu elektronicznym.

Wix:

Wix oferuje eCommerce ze swoimi płatnymi planami. Oznacza to, że użytkownicy z bezpłatnym planem nie mogą prowadzić swojego sklepu eCommerce na Wix bez przejścia na płatny plan.

Wix eCommerce

Dzięki sklepom Wix możesz akceptować płatności przy użyciu ich własnego natywnego systemu płatności lub używać aplikacji innych firm do łączenia różnych bram płatniczych, w tym PayPal, Authorize.net i innych.

Jeśli zdecydujesz się korzystać z Płatności Wix, pobierają one 2,9% kwoty transakcji + 0,30 USD dla regionu USA. Gdy sprzedajesz więcej produktów, ta opłata manipulacyjna staje się znaczną kwotą.

Istnieje kilka aplikacji innych firm, których możesz użyć, aby promować swój sklep i sprzedawać rzeczy online. Ogólne funkcje platformy eCommerce są również ograniczone.

WordPress:

WordPress bardzo ułatwia tworzenie sklepu internetowego przy użyciu WooCommerce, która jest najpopularniejszą platformą eCommerce na świecie.

WooCommerce

Istnieje również wiele innych wtyczek eCommerce dostępnych dla WordPressa, których można używać do sprzedaży fizycznych lub cyfrowych towarów, usług, wydarzeń, subskrypcji i nie tylko.

WordPress jest również najlepszą platformą do sprzedaży cyfrowych subskrypcji przy użyciu MemberPress . Umożliwia sprzedaż kursów online, płatność za wyświetlenie treści i plany członkostwa dla społeczności online.

Większość wtyczek eCommerce do WordPressa ma nawet własne dedykowane motywy i dodatki. Zobacz naszą listę najlepszych motywów WooCommerce , aby uzyskać doskonałe przykłady.

Wniosek:

Jeśli chcesz zbudować odpowiedni sklep internetowy i być gotowy na rozwój, WordPress + WooCommerce oferuje znacznie większą elastyczność, swobodę i możliwości wyboru w porównaniu z Wix.

7. Opcje przenoszenia danych w Wix vs WordPress

Przenośność danych umożliwia swobodne przenoszenie zawartości, gdy jej potrzebujesz. Przyjrzyjmy się, jak Wix i WordPress pomagają w przenoszeniu treści i wykorzystywaniu ich w innym miejscu.

Opcje przenoszenia danych w Wix

Wix oferuje bardzo ograniczone opcje przenoszenia treści na inną platformę. Możesz wyeksportować swoje posty na blogu tylko w formacie XML. Będziesz musiał ręcznie pobrać swoje strony, obrazy, filmy i inne treści.

Zgodnie z dokumentacją Wix, cała Twoja zawartość jest hostowana wyłącznie na serwerach Wix i nie może być eksportowana gdzie indziej.

To sprawia, że ​​w razie potrzeby trochę trudno jest przenieść zawartość na inną platformę. Jednak nadal możesz przenieść witrynę Wix. Zobacz nasz artykuł na temat jak przejść z Wix na WordPress , aby uzyskać więcej informacji.

Opcje przenoszenia danych w WordPress

WordPress jest odpowiednim systemem zarządzania treścią i bardzo ułatwia eksportowanie treści. Jest dostarczany z eksporterem jednym kliknięciem, który umożliwia pobieranie treści w formacie XML.

Exporting your WordPress site

Ponieważ jest to platforma samoobsługowa, możesz także tworzyć pełne kopie zapasowe WordPress , pobierać pliki multimedialne, a nawet ręcznie eksportować bazę danych WordPress.

Możesz wtedy łatwo przenieść swoją witrynę WordPress do nowego hosta , jeśli nie jesteś zadowolony z obecnej firmy hostingowej WordPress.

Wniosek:

WordPress jest o wiele lepszy, jeśli chodzi o pobieranie i przenoszenie danych. Z drugiej strony Wix utrudnia przenoszenie treści.

Ostateczny werdykt: Wix kontra WordPress – który jest lepszy?

WordPress jest znacznie lepszy od Wix jako platforma do publikowania w Internecie dla wszelkiego rodzaju witryn internetowych. Podczas gdy Wix oferuje łatwy w użyciu program do tworzenia stron internetowych, w dłuższej perspektywie możesz osiągnąć znacznie więcej dzięki WordPress.

Zobacz nasz przewodnik , jak utworzyć stronę internetową za pomocą WordPress, aby uzyskać instrukcje krok po kroku.

Często zadawane pytania – Wix kontra WordPress

Czy nadal masz kilka pytań? Oto niektóre z najczęściej zadawanych nam pytań, które użytkownicy zadawali nam przy wyborze pomiędzy Wix a WordPress.

1. Który z nich jest tańszy Wix vs WordPress?

Wix ma darmowe plany z własną marką domeny i reklamami. Ich płatne plany pozwalają na usunięcie marki i używanie własnej nazwy domeny, a zaczynają się od 4,50 USD miesięcznie z bardzo ograniczoną pamięcią masową i funkcjami. Twoje koszty wzrosną, jeśli chcesz przejść na bardziej rozbudowane plany.

Z drugiej strony WordPress potrzebuje tylko hostingu i nazwy domeny. Na przykład, możesz zacząć od Bluehost za 2,75 $ miesięcznie z bezpłatną nazwą domeny i certyfikatem SSL. Biorąc pod uwagę, że zapewnia również elastyczność w dodawaniu dowolnej funkcji do swojej witryny, WordPress na dłuższą metę staje się znacznie tańszy.

2. Czy mogę przenieść moją domenę z firmy Wix?

Tak, możesz przenieść swoją domenę z firmy Wix. Jednak Wix nieco utrudnia przesyłanie plików i treści witryny. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz nasz artykuł na temat , jak przenieść witrynę internetową z Wix do WordPress .

3. Jakie są wady i zalety korzystania z Wix?

Dla szybkiego porównania, oto niektóre zalety i wady korzystania z Wix zamiast WordPress.

Plusy:

  • Nie musisz instalować oprogramowania ani zarządzać aktualizacjami na Wix
  • Oferuje prostszy i łatwy w użyciu interfejs do edycji stron internetowych
  • Wix to rozwiązanie hostowane, więc nie musisz martwić się o kopie zapasowe i bezpieczeństwo

Wady:

  • Wix jest droższy niż WordPress w dłuższej perspektywie
  • Jest bardzo ograniczony pod względem funkcjonalności w porównaniu z WordPress
  • Ma mniej opcji projektowych i integracji z innymi firmami
  • Funkcje eCommerce i biznesowe nie są w żaden sposób zbliżone do innych platform, takich jak Shopify i WooCommerce oferta

4. Która platforma oferuje więcej pamięci masowej i przepustowości?

Większość firm hostingowych WordPress oferuje nieograniczoną przestrzeń dyskową i przepustowość. W porównaniu z Wix, który ogranicza przestrzeń dyskową w oparciu o wybrany plan. Na przykład ich podstawowy plan zapewnia użytkownikom tylko 500 MB miejsca na dane, 1 GB przepustowości i brak godzin wideo.

5. Który z nich jest lepszy dla SEO Wix vs WordPress

WordPress jest lepszy dla SEO, ponieważ możesz używać wtyczek i narzędzi SEO , których możesz używać do takich rzeczy, jak dodawanie metatagów otwartego wykresu, zaawansowanych map witryn XML, analizy SEO w witrynie i nie tylko.

Zalecamy użycie wtyczki All in One SEO (AIOSEO) w celu poprawienia rankingu WordPress.

Wix oferuje pewne funkcje optymalizacji wyszukiwarek wbudowane w ich platformę. Pozwala to na wykonanie podstawowego SEO dla Twojej witryny.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł ci porównać Wix i WordPress i poznać ich zalety i wady. Możesz również chcieć zobaczyć nasz artykuł na temat łatwych do rozpoczęcia pomysłów biznesowych online oraz jak zwiększyć ruch w witrynie bez wydawania zbyt dużych pieniędzy.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, zasubskrybuj nasz kanał YouTube z samouczkami wideo WordPress. Możesz nas również znaleźć na Twitterze i Facebooku .