Co to jest: Atom

Atom to format do publikowania treści w XML do użytku przez czytniki kanałów i agregatory wiadomości. Jest to znane jako format syndykacji atomu. WordPress może automatycznie generować kanał Atom dla treści i może zostać włączony do szablonu nagłówka, aby był automatycznie wykrywany przez czytniki kanałów i agregatory wiadomości. Te czytniki kanałów regularnie sprawdzają dostępność aktualizacji w Twojej witrynie, a następnie pozwalają swoim użytkownikom śledzić nowe treści. RSS robi to samo, ale Atom został opracowany w celu naprawienia niektórych błędów w RSS. Te kanały internetowe można znaleźć w wielu dużych witrynach internetowych, a nawet w niektórych mniejszych. Wiele razy pozwalają użytkownikom wybierać między formatem RSS lub Atom.

Czytniki kanałów są zazwyczaj samodzielnymi programami, które działają na komputerze klienta, ale przeglądarki zmierzają w kierunku posiadania własnych, zintegrowanych czytników kanałów. Zaletą tego jest to, że czytnik kanałów nie wymaga instalacji, a kanały są dostępne na każdym komputerze, który ma dostęp do Internetu. Czasami te czytniki kanałów mogą nawet łączyć wiele kanałów internetowych na określony temat.

Termin ten może również odnosić się do protokołu Atom Publishing Protocol, który jest pokrewnym standardem sieciowym i często nazywany jest AtomPub. Ten protokół umożliwia zdalne publikowanie, modyfikowanie i usuwanie postów oraz plików multimedialnych. Począwszy od WordPress 3.5 AtomPub nie jest domyślnie aktywowany, ale można użyć wtyczki Atom Publishing Protocol.

Dodatkowe czytanie